Existuje prevence zapálených bradavek?

Zodpovězené
9. říj 2019

Dobrý den,
jsem prvorodička a jsem už těsně před porodem. Po porodu bych velmi ráda kojila. Moje mamka nekojila ani jednoho z nás, a to jsme čtyři sourozenci. Zapalovaly se jí bradavky. Mohu tomu předejít?
Děkuji za odpověď.

Dobrý den, kojení nebo nekojení není dědičné, nebojte se. Nejsem si jista, co může znamenat "zapálená bradavka", ale může jít o bolest a pálení bradavek způsobené nejčastěji kvasinkovou infekcí.
VY sama můžete pro spokojené kojení udělat jedinné - přiložit miminko co nejdříve po porodu - ideální je tzv samopřisátí ještě na porodním sále. Dále přikládat co nejčastěji a kojit tak dlouho a tak často, jak bude miminko chtít. NEbýt od mimnka oddělena - např na noc, apod. Při přikládání dbejte na dostatečně otevřenou pusinku miminka. I kdyby se objevila bolest bradavek, není nic ztraceno, většina bolístek se dá řešit a jsou v prvních dnech po porodu běžné.
Najděte si nyní ve svém okolí dobrou LP (s dobrými referencemi) a domluvte si s ní možnost kontaktu po porodu. Vše Vám to usnadní a budete si jistější.
Držím palce a přeji krásný porod a kojení.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová