Existují léky na zastavení laktace?

Zodpovězené
8. zář 2022

Dobrý den,

nedávno jsem narazila na info, že existují léky na ukončení laktace.

Jak takové léky fungují?

Může se dítě vedle takových léků ještě přikládat?

Skončí léky tvorbu mléka i přes přikládání dítěte?

Je ještě něco, co mi umíte poradit?

Děkuji

Dobrý den,

přiznám se, že úplně nerozumím dotazu. Laktaci lze zastavit medikací, co se týče konkrétního léku, záleží vždy na okolnostecha konkrétní diagnóze a je nutno se dohodnout s lékařem. Důvodem je zastavení laktace po porodu ze zdrav. důvodů - není možné dále kojit, miminko zemřelo, má nějaký vážný zdravotní handicap nebo maminka ze zdrav důvodů nemůže kojit. Těchto důvodů je však velmi málo, téměř vždy je možné se domluvit na nějaké formě kojení či odsávání a podávání MM miminku alternativně.

Zastavení laktace medikací a zároveň kojení nedává smysl. Kojení a sání laktaci opět stimuluje, tyto dvě činnosti jdou tedy zcela proti sobě.

Pokud doufáte, že utlumením laktace se miminko odstaví, pak je to velmi nepravděpodobné. Nemám info, jak je mimi staré, ale to, zda mléko teče nebo neteče, není důvodem kojení. Starší děti se často kojí z mnoha jiných důvodů, než kvůli sání MM. Kojení je vztah, je to láska, dotyk, výsada maminky a miminka, jejich intimní chvilka. Odstavení je zcela přirozená věc, ke které prostě jednoho dne dojde, je důležitý krok v osamostatnění miminka. Někdy zcela přirozeně, jindy trochu nátlakem jedné ze stran - maminky nebo miminka.

Ohledně odstavení je zde v poradně mnoho rad, doporučuji je projít, pokud je odstavení důvodem Vašeho dotazu.

Doufám, že jsem odpoěděla dostatečně detailně a přeji, aby se Vám podařilo najít pro Vás i Vaše mimi vhodný kompromis.

Držím palce.


Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová