Existují nějaké přípravky pro stabilizaci nadměrné laktace?

Zodpovězené
30. led 2023

Dobrý den,

všude na internetu nacházím články o zvýšení laktace, ale neumím najít informace, jak ji snížit nebo normalizovat. Jsem týden po porodu a prsa se mi extrémně nalévají, jsou horká a tvrdnou. Dceru kojím poměrně často, ale i tak musím před každým kojením mléko odstříkat, aby byla schopna bradavku vzít do pusy. Ráda bych pokračovala v kojení, ale zatím je to pro mě velmi fyzicky náročné, protože musím stále odsávat, i v noci. Věřím, že se to časem může zlepšit, ale pokud je možnost to urychlit, byla bych ráda, kdybyste mi poradila jak.

Existují nějaké přípravky, které by mi pomohly stabilizovat nadměrnou laktaci?

Děkuji

Dobrý den,

týden po porodu je podobný stav celkem normální a věřte, že lepší, než kdybyste měla mléka nedostatek a miminko neprospívalo. Ono se to postupně upraví. Nyní postupujte tak, že kdykoli se prsa bolestivě nalijí, jsou citlivá, horká, nahřejte, odsajte (nebo nakojte) a poté chlaďte (třeba mraženou zeleninou v utěrce. Pokud budete odsávat, tak jen do úlevy, ne více. Pokud budete mít v prsou zatvrdliny v určitém konkrétním místě, je fajn nakojit v takové poloze, aby brada miminka mířila k zatvrdlině. Odsáté mléko můžete mrazit, později použijete třeba do kaší apod.

Kojte tzv. na požádání, tedy tak často a tak dlouho, jak chce mimi. Při každém kojení bych doporučila nakojit z obou prsou.

Moc držím palce.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová