Existují nějaké způsoby, jak zvýšit tvorbu mléka po sekci?

Zodpovězené
15. říj 2020

Dobrý den,

chtěla bych se poradit ohledně přípravy na kojení. Při první dceři jsem měla sekci a mléko téměř žádné, ale vydržela jsem pouze 3 dny. Nyní bych se chtěla na to připravit, abychom to zvládli co nejdéle.

Mohla byste mi nějak poradit?

Existují nějaké způsoby, jak zvýšit tvorbu mléka?

Jsem v 25. týdnu a budu mít zase sekci.

Děkuji

Dobrý den,

po císařském řezu je kojení možné více méně bez potíží. Problémem bývá včasné přiložení a přisátí a rekonvalescence, kdy je někdy obtížné mít miminko ihned u sebe a přikládat. Proto laktace někdy přichází později a při kojení může být více komplikací.
Co dělat nyní - pokud to bude možné, zkuste domluvit poporodní bonding s tatínkem. Miminko zkuste co nejdříve přikládat a to tak často, jak to bude možné (každé 3 hodiny nestačí). Pokud bude třeba dokrm, zkuste požádat o dokrm alternativním způsobem (tedy ne lahvičkou). Jakmile budete doma, přikládejte a kojte co nejčastěji, střídejte prsa i vícekrát za jedno kojení, zkuste savčí polohu kůže na kůži a nechejte miminko přisát se samo.
Nebojte se, to, že to nevyšlo poprvé neznamená, že podruhé to bude stejné. Naopak, je skvělé, že chcete kojit a moc Vám držím palce.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová