I po roce nekojení mám mléko v prsou a občas mě bolí. Jak zastavit tvorbu mléka?

Zodpovězené
28. lis 2018

Dobrý den,

chci se vás zeptat na jednu otázku. Malou jsem přestala kojit v 5 měsících, protože mého mléka se nenasytila. Také jsem ho měla málo. Už rok nekojím, ale nějaké mléko stále mám. Zkoušela jsem odsávat, ale vůbec to nejde. Občas mě z toho bolí prsa. Nevím co dělat. Mohla byste mi poradit? 🙂

Předem děkuji.

Dobrý den,

mléko může jít mírně (pár kapek) odstříkat i několik měsíců, ba let od odstavení. Je to zcela normální. Tvorba mléka je hormonální záležitostí (především oxytocinu a prolaktinu), Vaše hormony stále pracují, i když samozřejmě v nižší míře než po porodu. I bolestivost se může objevit (prsy mohou mít citlivé i ženy, které ještě nerodily, například před či při menstruaci apod.)

Pokud byste zaznamenala zhoršení, krev apod, poraďte se se svým gynekologem.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová