Jak a čím rozšířit jídelníček kojené dcery v 10.měsíci věku?

Zodpovězené
15. dub 2019

Dobrý den.

Dcera má 9,5 měsíce. Je kojena + dostává ráno po kojení pár lžiček kaše (z vody), po dalším kojení, ovocnou přesnídávku, opět dokojím. Po spánku kojím a dostává oběd (zelenina a maso), zase individuálně kojím. Před odpoledním spánkem dostane pár lžiček ovocné přesnídávky nebo zbytek oběda. Večer opět kojím, co dcera žádá a dostává večeři - zeleninu. Teď po 2 nebo 3 dnech jsem jí během své snídaně a večeře dala do úst pár malých kousků chleba. Dcera projevuje velký zájem o jídlo. Tak mě napadlo, jak jí jídelníček rozšířit? Chtěla bych zavést jogurt jako svačinu nebo žervé, Lučinu, třeba něčím namazat ten kousek chleba. Ale nevím čím začít. Chci začít pomalu a ne všechno hned. Zajímalo by mě, co je z toho nejlepší, nejvhodnější?

A taky by mě zajímalo, jak pokračovat dál s příkrmy? Bude mít 10 měsíců, co přidat?

Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

gratuluji Vám k úspěšnému, kojení, zdravému a zvídavému miminku. Je skvělé, jak se rozjedla a že ji jídlo baví a zajímá. Postupujte stále stejně. Postupně dávejte ochutnat i mléčné výrobky - nejdříve zakysané - jogurt, zakys smetana, gervais, posléze mozarella, ricotta, atd. Zkuste vyrobit domácí žervé (smíchejte smetanu s jogurtem a nechte v plátýnku 24 hodin vykapat - lze použít s ovocem i "na slano") Opatrně s tvarohem, je velmi bohatý na bílkoviny a zatěžujte ledviny. Neslaďte a nesolte, můžete zkoušet různá koření a bylinky - bazalku, rozmarýn, tymián atd. můžete zkusit nakrájet chléb či pečivo na kostičky a nechat dcerku jej dávat do polévky (děti tím bývají nadšené a naučí se tak rozmělňovat potravu. Zkuste rýži, kuskus, bulgur - do měkka. K snídani obilné kaše, jogurt, ovocné pyré smíchané s rozmixovanými oříšky. Dcera již může vyzkoušet maso, vařený žloutek i celé vajíčko (postupně, ne najednou 🙂). Dejte dcerce celý banán do ručičky, ať si jej užije i hmatem 🙂. Objevování jídla a schopnost jej zpracovávat, nakrmit se sama, to je úžasná schopnost a čím více umožníte dceři co největší samostatnost a svobodu objevování, tím lépe.
Samozřejmě ať ochutnává vždy pod dozorem s dodržením hygieny a bezpečnosti.

Krásné dny.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová