Jak často by se mělo kojit 10měsíční přikrmované dítě?

Zodpovězené
22. bře 2023

Dobrý den,

dcerka má 10 měsíců, příkrmy má úspěšně zavedeny. Zdá se mi, že stále méně se dožaduje prsu.

Kolik kojení je tak akorát v tomto věku?

Dcera už prospí celou noc. První kojení má cca v 5:00, poté kolem 8:00 po probuzení. Následně kolem oběda, když jde spinkat. Odpoledne se snažím ještě alespoň 2x. Usíná kolem 20:00 na prsu. Večerní kaši jí připravuji z odstříkaného mlíčka.

Je to dostatečný příjem mateřského mléka?

Trápí mě, že dcerka skoro úplně odmítá pravý prs. Levý mám ve velikosti grepu a pravý švestky. Snažím se z něj alespoň odstříkávat, aby se v něm nepřestalo mlíčko tvořit. Vidím, že mléka je tam stále méně. Jakž takž z něj pije jen tehdy, když je rozespalá. Potom se vzpamatuje a dožaduje se levého.

Jak zvýšit tvorbu v pravém prsu?

Jak dcerku nalákat, aby pila i z pravého?

Děkuji

Dobrý den,

kojíte jako podle čítanky, tedy na požádání dle potřeby dcery, příkrmy zavedeny, předpokládám, že přijímá i jiné tekutiny - ideálně vodu. Příjem MM je naprosto v pořádku.

V tomto věku už bude velmi obtížné ovlivnit laktaci v pravém prsu - asi se z něj dlouhodobě nekojí, laktace je utlumena a je jasné, že pokud z něj nic neteče, dcera o něj nejeví moc zájem.

Ovlivnit to můžete tím, že z něj budete víc kojit. Nabízet jako první, pak vyměnit a poté opět končit pravým. Můžete z něj odsávat. Zda se podaří laktaci ještě stimulovat, však není jisté. Každopádně po odstavení se velikosti prsou velmi pravděpodobně srovnají.

Každopádně gratuluji ke krásně zvládnutému kojení a jen tak dál.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová