Jak často by se mělo v noci kojit 4týdenní miminko?

Zodpovězené
29. kvě 2024

Dobrý den,

mám skoro 4týdenního syna, plně ho kojím, mlíčka mám dost, pěkně tloustne. Ze začátku jsem ho v noci budila každé 3 hodiny, ale v poslední době je neprobuditelný. Občas se přisaje a po pár vteřinách usne. Několik nocí po sobě jsem byla tak unavená, že jsem si nenastavovala budík po 3 hodinách a nechala jsem frekvenci kojení na něm. Syn se mi probouzel až po 5 - 5,5 hodinách, krásně bděle se napapal z jednoho prsu a spinkal až do rána další 3 - 4 hodiny.

Je to u tak malého miminka v pořádku?

Stačí, když se kojí ve 22:00, ve 3:00 a v 7:00?

Přes den každé 2 – 3 hodiny.

A druhá otázka.

Když chci zamrazit manželovi mlíčko, můžu si odsávat v průběhu dne, skladovat to v lednici a pak to najednou slít a dát do mrazáku?

Po kojení odsaji menší množství.

Nebo ho mám dávat rovnou raději po malých porcích do mrazáku?

Děkuji

Dobrý den,

vypadá to, že se u Vás laktace krásně rozběhla a vše probíhá dobře. Pokud miminko váhově prospívá (předpokládám, že ano), můžete nechat intervaly zcela na něm. Co je však důležité - pokud se intervaly zkrátí, např. i po hodině a miminko se náhle začne budit mnohem čatěji, třeba i 12x nebo 15x za den a bude chtít kojit, opět mu vyhovte. Doporučení je kojit prostě podle miminka.

K odsávání a uchovávání mléka. Obecně nedoporučuji odsávat do zásoby, jen v případě, že cítíte plná a citlivá prsa, odsajte do úlevy. Mléko můžete uchovávat 3 dny v lednici a slévat a poté mrazit. Mrazit doporučuji dávky po 50, max 100 ml, rozmražené MM už nelze znovu mrazit. Co se týče dokrmování (manžel), dejte velký pozor na dokrm lahvičkou, ten představuje velké riziko pro další kojení a při častém dokmu lahvičkou se miminka často předčasně odstaví. Odsávání a dokrm lahvičkou výrazně narušuje přirozený proces laktace. Dokrm pouze výjimečně a když, tak např. stříkačkou či kalíškem.

Velmi gratuluji ke krásnému kojení a držím palce, ať Vám vše vychází.


Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová