Jak často kojit při krátkém kojení?

Zodpovězené
29. dub 2019

Dobrý den,

mám 10 měsíční dceru. Kojím, a to na požádání. Resp. možná to ani na požádání dcery není. A toho se týká můj dotaz. Dceru přiložím k prsu (kojím od 3. měsíce pouze v savčí poloze), dcera saje a pak pije. Dá třeba 10 nebo 15 nebo 20 hltů (tolikrát polkne). Následně už prso nechce, odtáhne se. Dám druhé prso a situace se opakuje. Jedno kojení nám tedy trvá cca 3 min. Nepomůže ani případné odbrknutí a znovupřiložení. A v tom vidím problém. Tím, že kojím tak krátkou chvíli, mi přijde, že dcera nevytáhne dost mléka a za chvíli bude mít hlad. Takže si chvíli hraje a já za 30 - 40 min (to už většinou bývá taková "nevrlá") opět nabízím prso a opět se situace opakuje. Dcera pije, ale krátce. Z toho pramení to, že kojím 4x dopoledne, 4x odpoledne a Xkrát večer. Mezitím 2x spí. Do toho má dopolední svačinu (nemléčnou kaši s přesnídávkou), oběd (maso-zelenina), odpolední svačinu (většinou chleba samotný nebo s Lučinou, žervé, máslem nebo kaši) a večeři (kaši se zeleninou nebo jen zeleninu). V noci spíme spolu, dle potřeby dcery buď dumlá, nebo pije. Takto krátce pije od narození, první tři měsíce strávila výlučně na mně...

Myslíte, že v četnosti kojení během dne mám pokračovat, nebo zkusit intervaly natáhnout? Někdy, obzvláště po obědě, by asi vydržela i déle, ale já mám v hlavě zakódováno něco jako "aby neměla hlad".

Děkuji za odpověď.

Dobrý den.

Nepíšete, zda dcera váhově i psychomotoricky prospívá, ale předpokládám, že ano. Pak je vše OK. Dcera se kojí na požádání (tady doporučuji kojit opravdu na požádání, ne, když Vy máte pocit, že by se měla nakojit). Má zavedeny svačiny, oběd a večeři, je kojena v noci. Pije tak, jak potřebuje a asi je to potřeba takto krátce. Kojení není zdaleka jen o hladu, proto je zbytečné se zabývat myšlenkami, zda je to takto v pořádku - máte spokojené dítě, takže ano je.

Min. do 1 roku nedoporučuji do frekvence ani délky kojení nijak zasahovat. Od 1 roku věku (dle zralosti dítěte) je možné se postupně domlouvat na určitých pravidlech pro kojení, je možné (ale spíše až např kolem 2. roku věku) redukovat noční kojení, nastavit si určité mantinely. Kojení je přirozený proces, který má za úkol dítě nasytit - nejen nutričně, ale také nasytit mnoho jeho dalších potřeb.

Jen tak dál!

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová