Jak často mám kojit novorozence s refluxem?

Zodpovězené
7. dub 2021

Dobrý den,

moje dcerka má 6 týdnů, je plně kojená a má reflux. Snažím se ji kojit každé dvě hodiny z důvodu, že dost mlíčka vyzvrací přes nos. K večeru je dost nervózní a chtěla by pít i každou hodinu. Přes den vydrží i 4 hodiny, když spinká a i v noci spí i 5 hodin bez kojení.

Je to kvůli tomu, že je mlíčko málo výživné?

Dítě přibírá, kaká, čůrá. Bojím se ji kojit tak často, jak ona chce kvůli tomu, že pak hodně zvrací. Někdy i během kojení. Každé kojení dávám jen z jednoho prsu a kojím tolikrát, než přestane intenzivně táhnout, usne nebo se nepozvrací.

Je nutné, aby si dítě po každém kojení odříhlo, i když usne (kvůli refluxu)?

Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

i děti s refluxem se doporučuje kojit tak často a tak dlouho, jak chtějí. Ideální je kojit je v co nejvertikálnější poloze, můžete zkusti tzv. savčí polohu vsedě - viz. www.prirozenekojeni.cz.
Ublinkávání je jistě nepříjemné, ale pokud dítě netrápí, nebudí a ono bez potíží prospívá, není třeba se příliš znepokojovat. Zpravidla kolem 3. měsíce se reflux výrazně zlepší. Ublinkávání někdy může být způsobeno i nesnášenlivostí bílkoviny kravského mléka, můžete zkusit vynechat ze stravy mléčné výrobky a uvidíte rozdíl.
Pokud Vám vyhovuje kojit jen z jednoho prsu a dítě prospívá, v pořádku. Můžete však kojit klidně i z obou prsou za jedno kojení.

Nebojte se, Vaše mléko je výživné přesně tak, jak má být. Večerní časté kojení je běžné, vyskytuje se velmi často. Může být způsobeno poklesem hladiny hormonů v krvi v odpoledních hodinách, mléko teče hůř, miminko se musí více snažit, aby vypilo to, co potřebuje. Svou roli hraje i únava z uběhlého dne, miminko se zklidňuje a připravuje na noční spánek.

Gratuluji k úspěšnému kojení a držím palce.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová