Jak co nejrychleji odstavit ze zdravotních důvodů?

Zodpovězené
12. srp 2022

Dobrý den,

15 měsíční dcerku stále kojím, ale kvůli zdravotním problémům ji musím okamžitě odstavit. Přes den by problém nebyl, neboť pije mé mléko jen od žízně. Nasadím jí jiné tekutiny a problém bude vyřešen. V noci si však ze mě udělala dudlík.

Jak ji uklidním, když se v noci vzbudí?

Jak lze okamžitě skončit s kojením?

Chci, aby to bylo co nejbezbolestnější a nejjednodušší pro nás obě.

Existuje něco, co mi zastaví laktaci?

Děkuji

Dobrý den,

bohužel nepíšete důvody odstavení, pouze zdravotní důvody. Velmi často se setkávám s odstavením ze zdravotních důvodů, které však nebylo nutné.

K Vašemu dotazu - bohužel, obecný návod na pohodové a bezbolestné odstavení neexistuje - každé mimi a maminka jsou jiní, každé dvojici vyhovuje něco jiného, každá dojice má vlastni komunikaci a způsob interakce.

Pokud však jste rozhodnuta odstavit a je to bezpodmínečné, nelze jinak, než to udělat. Zkrátka nedát. Mlíčko, už není a nebude. Můžeme se mazlit, objímat, ňuchat, ale prso už ne. Povídejte o tom miminku, řekněte, že je Vám to také líto, ale že je to prostě tak. Počítejte s tím, že v noci to bude pár prvních nocí těžké, přijměte protesty miminka, nezlobte se na něj, akceptujte je, ale znovu - jinak to nejde.

Laktaci můžete zastavit hormonálně - na předpis od gynekologa. Přirozeně tak, že přestanete kojit a ve chvíli, kdy ucítíte nalitá prsa, do úlevy odsajte/odstříkejte - jen do úlevy. Prsa můžete chladit, pít šalvějový a mátový čaj. To vše laktaci brzdí. Nejhorší je cca první týden, poté laktace pomalu klesá. Odstříknout pár kapek však můžete i několik měsíců po odstavení.

Moc držím palce.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová