Jak docílím, aby se mi tvořilo potřebné množství mléka?

Zodpovězené
1. zář 2023

Dobrý den,

mám 4týdenní dcerku, kterou kojím přes kloboučky, jinak se nechce přisát a teď v těchto vedrech se velmi "jeduje" a doslova mi až strhává klobouček z prsu a nechce papat. Začala jsem si tedy odsávat mléko elektrickou odsávačkou, protože mě už hodně bolela prsa. Dávám jí papat z láhve.

Dcerka už vypije cca 90 – 110 ml a mně se už tolik mléka nedaří odsát. Odsávám cca každé 2,5 hodiny, ale je to max. 70 ml mléka, takže jsem musela začít dokrmovat Hipp mlékem a napodruhé jí dávám na střídačku jednou mateřské mléko plnou dávku a jednou umělé mléko.

Jak docílím, aby se mi tvořilo potřebné množství mléka?

Dcera stále plakala, protože byla hladová, takže jinou možnost než dokrmovat jsem neměla.

Děkuji

Dobrý den,

obávám se, že aktuální situace je způsobena především kojením přes kloboučky a následným odsáváním. To je proces, který místo stimulace naopak laktaci brzdí. Abyste měla dostatek mléka, je třeba kojit. Kojit často, kojit tak, jak mimi potřebuje. Pokud se mimi nepřisává, můžete zkusit kojit přes klobouček, ale stále přikládat i bez něj. Každé mimi to časem zvládne a pochopí, jak se přisát bez kloboučku. Kloubouček ale tvoří bariéru mezi maminkou a miminkem a je pro miminko těžší se přes něj nakojit.

Proto, pokud je potřeba dokrm, existuje mnoho způsobů, jak dokrmit tak, aby kojení nebylo narušeno. V tomto případě bych doporučila dokrm přes cévku přímo při kojení. Cévka je uzounká silikonová hadička, ktarou jedním koncem dáte do nádobky s mlékem (odsátým nebo umělým) a druhý konec dáte miminku přímo při kojení do koutku pusinky.Miminko si tak saje kromě prsu ještě i mléko z nádobky, ale saje stále prs a tím stimuluje laktaci. Je to velmi výhodný způsob dokrmování.

Více najdete na www.infookojeni.net. Cévku lze sehnat ve Zdravotnických potřebách, stojí cca 30 Kč a jde o cévku CN01.

Myslím, že není nic ztraceno. Pokud začnete opět kojit přes klobouček a dokrmovat cévkou a zároveň stále přikládat i napřímo, miminko se začne kojit a mléko se vytvoří dotatečně.
Velmi bych doporučila obrátit se na dobrou LP, která Vám může pomoci vše ukázat.

Moc a moc držím palce.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová