Jak léčit opakovaný zánět prsu?

Zodpovězené
17. lis 2021

Dobrý den,

před dvěma týdny jsem měla poprvé zánět prsu, na který nezabíraly žádné obklady ani nahřívání. Prs byl celý červený a bolavý, bolest jsem cítila až v podpaží a neměla jsem žádné boule.

Gynekolog mi předepsal ATB, ale od té doby mám uprostřed bradavky, přímo "v dírce", přes kterou teče mlíčko, strup. Zkoušela jsem všechny mastičky a dezinfekce. Nic nepomáhá.

Před dvěma dny se mi prs znovu zapálil. Měla jsem vysoké teploty a bolest. Znovu mi byly předepsány ATB. Ještě bych dodala, že dvouměsíčnímu synkovi zjistili ze stěru zlatého stafylokoka, a to prý může být příčina zánětů, protože ranku na bradavce stále nemám zahojenou.

Momentální mléko ze zaníceného prsu odsávám, protože se bojím, abych ho znovu neinfikovala.

Jak bych tu bradavku mohla co nejrychleji zahojit?

Doporučujete přesto kojit?

Při kojení mě to strašně bolí, zejména první minuty, dokud se mléko neprodere přes krustu.

Děkuji

Dobrý den,

rozhodně doporučuji z daného prsu kojit (pokud to samozřejmě dovoluje bolest), Vy a miminko jste tak jako tak v přímém kontaktu a přenosu nelze zabránit. Kojení není pro mimi nijak nebezpečné, nelze odhadnout, zda k přenosu došlo od Vás, spíše ne. Zlatý stafylokok je navíc poměrně častý, záleží ale, jak se s ním imunita individuálně vyrovná. Zkuste zaléčti bradavku antibiotickou mastí (např. Framykoin), dále můžete zkusit Hemagel apod. Dále můžete zkusit stříbrné kloboučky.

Jako prevence zánětů se doporučuje kojení dle potřeb miminka, při nalitých prsou odsátí či odstříkání do úlevy, ne více, kojit při každém kojení z obou prsou, pozor na dlouhé pauzy mezi kojením.

V případě zánětu (věřím, že jste vše dělala) - nahřát, odsát nebo nakojit, poté zchladit, obklady z tvarohu, může pomoci i tvrdý alkohol jako obklad (slivovice apod.), zelí, strouhaná brambora.

Moc držím palce.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová