Jak léčit pálivou bolest bradavky?

Zodpovězené
26. zář 2023

Dobrý den,

těším se, že kojím, protože jste mě velmi dobře motivovala. Loni jsem kojení pokazila kloboučky na radu sester v porodnici. Hned na to dokrmování láhví a abcesy.

Nyní máme 6týdenní miminko, které je plně kojeno, pěkně roste. Mlíčko nemusím vůbec odsávat, všechno přijme. Jsem vděčná, že problém s abcesy neřeším, za to byly ragády. Ty však pěkně odešly promazáváním lanolinem, mateřským mlékem a činností vzduchu.

V současnosti mám levou bradavku jako kdyby otevřenou a je to velmi bolestivé. Vím, že drtivá většina žen by mi řekla, že ji mám špatně přiloženou. Přikládání mi schválily sestřičky a laktační poradkyně.

Od kamarádek vím, že první tři měsíce kojení jsou velmi bolestivé, co se týče přisátí miminka.

Přemýšlela jsem i nad použitím masti Hemagel, kterou v jednom příspěvku doporučujete.

Mám si ji aplikovat?

Je třeba ji také umývat před kojením?

Co mi ještě doporučujete?

Děkuji

Dobrý den,

dle fotografie je na bradavce opravdu výrazná ragáda a nezbývá, než ji zkusit zaléčit.Důležité jsou dvě věci - správné přikládání, aby se ragáda nezvětšovala, a opětovně neotvírala a poté léčba. Pokud už to trvá takto dlouho, doporučila bych antibiotickou mast, např. Framykoin, ale ten je jen na předpis. Jinak můžete Hemagel, i výše vyfocené masti, dobře funguje kokosový či mandlový olejíček.

Velmi gratuluji ke kojení a moc držím palce.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová