Jak má vypadat správná technika kojení týdenního miminka?

Zodpovězené
21. únor 2023

Dobrý den,

mám týdenní dcerku, kterou plně kojím. Dcerka nedostala láhev ani v porodnici. Kojení bylo zahájeno ihned po porodu. Pediatrička mi řekla, že ji překrmuji, protože často ublinkává. Po ublinkání chce znovu papat a znovu blinká.

Mám ji dát povinně odříhnout po každém kojení, tedy každé tři hodiny?

Kojení na požádání vyvolává koliky. Podle pediatričky dcerka přibrala příliš mnoho. Do necelého týdne měla zpět svoji porodní váhu.

První dcera byla kojena na požádání a měla extrémní koliky, proto jsem si rady starší lékařky vyslechla. Moje máma kojila přesně takhle a kojila mě rok a půl.

Jaký máte na to celé názor?

Jak by mělo kojení vypadat?

Např. že dopije pravý prs a uspím ji v případě, že je spokojená, nebo vždy nabídnu i levý prs?

Pokud ji při neklidu vrátím na prázdný prs, nebude ji bolet bříško?

Děkuji

Dobrý den,

velmi Vám především gratuluji ke krásnému úspěšnému rozkojení. Miminko přibírá krásně a mohu Vás ujistit, že se nepřejídá. Prostě se kojí tak, jak chce. Omezování kojení, až už co do frekvence nebo času se již léta nedoporučuje. Miminka velmi dobře vědí, kolik chtějí.

Můj názor a doporučení je tedy kojit tak často a tak dlouho, jak miminko chce. Ublinkávání (pokud to není zvracení obloukem na dálku) je zcela normální, zkuste vertikálnější polohu při kojení (např. savčí polohu - viz www.prirozenekojeni.cz). Tato poloha je zároveň velmi vhodná jako prevence koliky.

Prdíky a kolika je ostatně stále velkou neznámou a nelze zjednodušeně říci, čím je způsobena. Trpí jí miminka, která prospívají krásně, i miminka s nízkým váhovým přírůstkem, miminka na UM i na MM a miminka kojena přirozeně - tedy dle jejich požadavků i miminka s řízeným kojení.

Nutno také dodat, že každé miminko je jiné, každé kojení je jiné a maminky, které mají více dětí, často popisují, že kojení každého dítěte bylo unikátní.

Já tedy doporučuji kojit v přirozené savčí poloze, dávat odříhnout po kojení jen chvilku, pokud mimi u prsu usne, není třeba dávat odříhnout. Kojit tak často a tak dlouho, jak bude dcerka chtít. Prsa můžete bez obav střídat, pokud vidítě, že z prvního již nepije, klidně nabídněte i druhé. Někdy může miminku stačit jen jeden prs, jindy bude chtít obě a třeba vystřídáte i vícekrát během jednoho kojení. Když je hlad, tak je hlad 🙂.

A znovu - velmi gratuluji.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová