Jak odstavit 2,5 roční dítě od kojení?

Zodpovězené
3. zář 2019

Dobrý den,

moje 2,5 roční dítě je stále kojeno. Pokusila jsem se kojení už minimalizovat, ale nepodařilo se mi to.

Zvolili jsme způsob, že já jsem spala v jiné místnosti a manžel v noci utěšoval dítě. Bydlíme na bytovce a hodinový řev už kvůli sousedům absolvovat nechci.
Zkoušeli jsme i vodu a čaj místo mléka, ale neúspěšně.

Občas máme suchý vzduch a je to komplikovanější. Párkrát jsem se pokusila o úplné odstavení, zde však selhávám já. Po odstavení mi do 12 hodin stoupne teplota na 40 ° C. V celých prsou mám bolestivé bulky, prsa zcela nalité. Bulky si sice bolestivě rozmasírovat, ale opakuje se to a cítím se dost špatně. Takže nakonec dcerku prosím, ať se raději napije. Takto jsem to zkusila už pětkrát. Léky na zastavení nechci, protože se už déle se pokoušíme o další dítě.

Jak mám řešit můj problém?

Za odpověď děkuji!

Dobrý den,

odstavování je velká kapitola a již jsem se mu v této poradně mnohokrát věnovala.

Je to složité. Kojení je pro dítě velmi významnou složkou jeho života a světa. Proto nechce a ani nemůže pochopit, že o něj přijde. V 2,5 letech navíc velmi dobře ví, jak si jej pláčem také vymoci a pokud jste již 5x podlehla, je více než jasné, kdo tento "boj" vyhrává. Vaše batole je zmatené, protože jste něco řekla, ono pak plakalo (protože mu to bylo líto) a pak jste přišla a stejně jej nakojila. Dokonce jste jej vyzvala, aby se napilo, protože jste se bála zánětu. Není divu, že je dítě zmatené a neví, co tedy vlastně platí a co se od něj čeká.

Chápu, že však nechcete zažívat proplakané noci. Nejsem si jista, proč chcete zcela odstavit. Kvůli početí druhého miminka? Pokud ne, doporučuji kojení dát určitá pravidla - kojit jen v noci, nebo kojit jen ráno a večer. Pravidla zavádějte postupně - nedejte ihned, ale zkuste kojení odložit "za chvilku", "po svačince", "až přijdeme domů" a poté slib splňte . Když to dítě zvládne, zkuste v noci zavést "až ráno". Není to však otázka týdne, ale spíše dlouhodobých dohod.

Držím palce.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová