Jak odstavit 20 měsíční kojené dítě a začít nabízet umělé mléko?

Zodpovězené
1. dub 2019

Dobrý den,

mám 20 měsíční dcerku a chtěla bych skončit s kojením. Je na mně zavěšena a když jí nedám prs, tak je nervózní. Ani citron na mých prsou nepomohl.

Problém je, že odmítá jogurty a mléčné výrobky.
Jak ji mám, prosím, naučit na umělé mléko?

Děkuji za odpověď

Dobrý den.

To, co popisujete, krásně ukazuje na fakt, že kojení není zdaleka jen o jídle a nakrmení. Je pro dítě zásadním zdrojem jistoty, bezpečí a vnímání světa jako dobrého a pozitivního prostředí. Čím více kojení dítěti chceme omezit, tím více dítě kojení chce. Odmítání mu způsobuje nejistotu a tak, jak píšete - nerovozitu, podráždění, znejistění, že vše je v pořádku - najednou není.

S UM bych ve 20 měsících už vůbec nezačínala. Odmítá krávské mléko (i v pudinku, bramborové kaši?). Co sýry - mozzarella, gervais, čerstvé sýry, ricotta?

Ostatní, je odstavení opravdu nutné? Nebyla by možnost se s dcerou domluvit na určitých pravidlech pro kojení, která by akceptovala a pokračovaly jste? (např. když chceš kojit, zeptej se, naznač - děti mají pro kojení svá gesta, jednoduchá slova jako např bebe apod. a já řeknu, zda ano, nebo ne a kdy, kojíme jen doma apod.)

Moc držím palce, abyste našla tu nejlepší cestu pro obě.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová