Jak odstavit dítě od prsu?

Zodpovězené
29. čer 2021

Dobrý den,

mám 18měsíční dceru, která od 9 měsíce přestala jíst a chce jen prsa. Je to čím dál horší. Přes den si to vynucuje a v noci je schopna mě 12x vzbudit. Když jí nedám prso, tak je schopná 2 hodiny řvát, vztekat se a do všeho a všech mlátit tak, že nakonec polevím a dám jí to. Na dovolené to byla ostuda. Cokoliv jí dám, tak jen ochutná a pak už nechce. :(

Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

nevím, zda je dcera fyzicky v dobré kondici, váhově prospívá apod. Navíc se musím ptát - jste si jista, že po odstavení začne dítě normálně jíst? Nemusí to tak být.

Zbytek je bohužel o nastavených pravidlech a domluvě. Umíte se s dcerou dohodnout i v jiných věcech? Dokáže respektovat Vaše přání a potřeby?

Kojení je velmi intimní záležitost, je to láska. Tím, že jej ukončíte (na což máte samozřejmě právo) je třeba počítat, že dítě nebude rádo a svůj nesouhlas bude silně vyjadřovat. Je to pak takové kdo s koho - boj. Nyní, když dcera už ví, že když bude dostatečně dlouho křičet, nakonec prso dostane, je situace o to těžší. Na Vašem místě se pokusím o postupné nastavování pravidel - kdy kojíme, kde kojíme. Kojení jen po té, co i Vy ho odsouhlasíte. Nejdříve začněte přes den - např: teď ne, až za chvíli. Tady ne, až doma. - A pak slib splňte. Až si dcerka zvykne na tento proces, začněte i v noci. Je to na dlouho, určitě pár týdnů.
Pokud chcete rychle a hned, prostě nedejte a je třeba to vydržet. Sousedům se předem omluvte, že budou těžké noci apod. Také můžete zkusit např. malý podvod, jako zalepit bradavky s tím, že máte zranění a nemůžete kojit apod. Bohužel jiný způsob neznám.

Moc držím palce, abyste našly kompromis.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová