Jak odstavit dvouletého syna od kojení, aby neměl trauma?

Zodpovězené
16. únor 2021

Dobrý den,

mám dvouletého syna, jehož chci odstavit od kojení.

Jak ho to odnaučit, aby neměl trauma?

Děkuji

Dobrý den,

to je velmi záludný dotaz. Odstavení není nutně spojeno s žádným traumatem. Jde prostě o ukončení kojení až už z iniciativy matky či přirozeně tzv. samoodstavením ze strany dítěte.

Můžete si vybrat z možnosti okamžitého ukončení kojení, kdy prostě a jednoduše řeknete, že mléko už není. (Pozor, pak je třeba opravdu vydržet, pokud povolíte a na základě protestů dítěte nakonec nakojíte, je to velký problém a ztráta důvěry.)
U dvouletého dítěte doporučuji postupné nastavování pravidel pro kojení, které by mělo být odsouhlaseno oběma stranami, a pokud jedna (např. matka) nechce, ke kojení dojít nemusí. Zkuste kojení např. odkládat, prodlužovat dobu mezi kojením, můžete tak nastavit takový režim, jaký Vám bude vyhovovat a nebo postupně kojení zcela omezit. Pokud stále kojíte v noci, nejprve doporučuji pravidla nastavit na den a až poté, co si dítě na nový způsob zvykne, také v noci.

Držím palce.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová