Jak odstavit od kojení závisláka?

Zodpovězené
29. dub 2022

Dobrý den,

mám 20měsíčního chlapečka a chtěla bych ho odstavit.

Jak to udělat, aby to moc neoplakal?

Lze to udělat nějak postupně, nebo je lepší prostě nedat a nechat ho, ať pláče?

Děkuji

Dobrý den,

po pravdě, kdybych znala metodu odstavení bez pláče, dám si ji patentovat a je ze mě milionářka 🙂. Nejprve se však zeptám, jaký je důvod odstavení. Často to totiž bývá tak, že maminkám nevadí kojení, jako takové, ale okolnosti, když dítě kojení vyžaduje - sápání do výstřihu, vynucování, pláč, vztek. Chtějí kojit "na pohodu", kojení si užívají, ale vadí jim pocit, že musí. Pak se často používají obraty jako závislák, apod. 🙂

Pokud to tak je, má rada je začít kojení zkrátka korigovat, jako jakoukoli jinou činnost. Po dohodě - řekni, kdy chceš a já buď řeknu ano, nebo ne. Začněte kojení např. odkládat - teď nemohu, až uvařím oběd. Dejte kojení pravidla - kojíme už jen ve dne, kojíme jen doma, kojíme před spaním. Dítě se učí respektu k Vašim potřebám a přáním. Dlouhodobé kojení je o dohodě a ano, je to možné a znám mnoho maminek kojících "na pohodu" 🙂

Pokud jsem se spletla a chcete odstavit z jiného důvodu, já osobně jsem pro rychlé, rázné a jasné ukončení - prostě už mlíčko není. Nutno se však připravit, že bez protestů to nebude. Hodně tedy v této době mazlete, mějte pro dítě dostatek času. Odvádějte pozornost k jiným činnostem.

Moc držím palce.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová