Jak odstranit problémy s přisátím?

Zodpovězené
14. dub 2023

Dobrý den,

už u mne byly několikrát dvě různé laktační poradkyně, ale kojení se nezlepšilo.

Můj pětiměsíční syn se neumí dobře přisát na prs. Mnohdy chytí do úst jen bradavku a snažím se ho napravit, v kterékoli poloze. Když ho upravím a nasměruji, aby chytil více dvorce, tak nastává křik. Mám silný proud, mléko doslova stříká, ale on tak pít neumí. Bradavku vyplivuje z úst a oba jsme mokří. Tím, že má jen bradavku v ústech, tak cucá, hltá vzduch a mně to bolí.

Přibírá, dudlík a ani láhev nepoužíváme. Poradkyně mi říkaly, že se věkem naučí více otevírat pusinku. Neotevírá ji víc. Snažím se ho zabořit víc do prsu, to se mu však nelíbí. Byli jsme také střihnout uzdičku, nic se nezlepšilo.

Existuje nějaká možnost, že se mi podaří normálně a bezbolestně kojit?

Chtěla bych moc kojit, ale strašně mě to psychicky vyčerpává. Vždy se přemůžu kvůli synovi, protože je to to nejlepší, co mu můžu dát. Velmi se však kojením trápím.

Minimálně do roka určitě kojit chci.

Děkuji

Dobrý den,

tento dotaz je velmi obtížné odpovědět, musela bych vše vidět.

Pokud správně rozumím, máte spokojené, váhově i psychomotoricky prospívající miminko a dostatek mléka, ale kojení je pro Vás bolestivé.

Nutno podotknout, že pokud by syn nepil správně - tedy nevysál by dostatek MM, laktace by klesala a množství mléka by se velmi pravděpodobně snižovalo. To se neděje, takže sání miminka (byť hodnocené jako nesprávné) je velmi efektivní.

Co bych poradila je savčí poloha - viz www.prirozenekojeni.cz. Jde o polohu, kdy se mimi přisává opravdu samo, tak jak samo chce a maminka jej jen přidržuje v bezpečné a pevné poloze, aby nespadlo, případně může pomoci podepřít hlavičku (u menších dětí, které hlavu delší dobu ještě neudrží).

Nebuďte překvapena, když zprvu bude polohu odmítat. Je relativně náročná, vyžaduje od miminek aktivitu, ale zároveň jim umožňuje nakojit se tak, jak chtějí, svobodně se u prsu uvelebit a řídit kojení dle svých preferencí.

Tím, že je miminko v poloze bříškem opřené o maminku, může se také díky gravitaci lépe přisát a být opravdu hodně zabořené do prsu.

Snad se Vám podaří najít polohu, ve které budete oba spokojeni.

Moc gratuluji k dosavadnímu kojení a držím palce.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová