Jak omezit mnohonásobné noční kojení?

Zodpovězené
13. led 2023

Dobrý den,

náš syn má 11 měsíců a za poslední měsíc se z něj stal „závislák“ na nočním kojení. Budí se každou hodinu, někdy i častěji a nic jiného ho nedokáže uklidnit a uspat, jen prs. Dříve se neprobudil více než 3x, i to občas stačilo dát mu dudlík a usnul. Nyní nezabírá vůbec nic. Například včera v noci jsem ho kojila 12x. Už jsem z toho velmi unavená, ve dne jsem jako mátoha. Někdy v noci už ani neumím usnout z toho stresu, že za chvíli bude zase vzhůru. Manžel se na noc musel odstěhovat do vedlejšího pokoje, ať je odpočatý do práce. Nechci se ještě kojení úplně vzdát, ale takové fungování už nezvládám.

Dá se nějak toto noční kojení omezit?

Případně, co mu nabídnout jako náhradu?

Bylo by řešení úplné odstavení?

Děkuji

Dobrý den,

toto je velmi těžké období. Problém není v kojení, ale ve schopnosti usnout. Možná mimi prochází nějakých intenzivním vývojem - často se to stává, když se naučí novou dovednost - lezení, chození, nebo začne výrazně komunikovat - mluvit. Mozek prostě jede na 150 % a neumí vypnout jinak, než na prsu. Náhrady jsou těžké - napadá mě např. bílý šum, ale asi jste zkoušela. Odstavení situaci vyřešit nemusí, spíše pak už nebude vůbec nic, co mimi zklidní (ani prso) a problém se potáhne dál.

Obávám se však, že to není dotaz úplně na laktační poradkyni. Spíše bych Vás odkázala např. na www.prosimspinkej.cz, kde možná najdete další tipy a příběhy.

Moc a moc držím palce.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová