Jak omezit noční kojení staršímu dítěti při tandemu?

Zodpovězené
1. srp 2019

Dobrý den,

mám dvouletou dceru a pětiměsíčního syna a i přes různé problémy oba kojím a jsem za to moc ráda.

Nicméně starší dcera je zvyklá usínat pouze při kojení a v noci se stále často budí (cca 6x / noc) a utěší ji opět jen kojení. Přiznám se, že už mě to mnohdy opravdu fyzicky vyčerpává (i když spíme všichni společně) a ráda bych ji to nějakým způsobem omezila. Přes den se klidně může kojit dál (plánovala jsem kojit minimálně do těch 2 let, jak i doporučuje WHO s tím, že ani potom bych jí to nechtěla nějak násilím brát), ale to noční vstávání (ještě k mladšímu dítěti) je skutečně vysilující.

Měla byste nějaký tip, co s tím? Nechat to jen na tatínkovi bohužel nezafungovalo a říct, že mlíčko není nebo je jen pro miminko taky nechci (jednak aby nežárlila, ale také aby se třeba ráno klidně napila, pokud by chtěla). Jde to vůbec prakticky udělat, že přes den ano, v noci ne?

Předem děkuji za odpověď a přeji krásný den!

Dobrý den,

tandemové kojení je velmi intimní a zajímavý zážitek, nicméně jak je vidět z Vašeho problému, může být náročné na organizaci a také na dodržování určitých pravidel, která by pro starší děti měla i pro oblast kojení platit.

Je velmi těžké dvouletému dítěti vysvětlit, že musí dát sourozenci přednost, že brácha má na kojení větší nárok apod. Co je však možné, je udělat z dcerky velkou sestru, pomocnici.

Jsem fanda společného spaní, ale musí vyhovovat všem účastníkům, nesmí být na úkor ani jednoho ze zúčastněných. Uvažovala jste o rituálu osamostatnění v oblasti spaní? Co zkusit zařídit dceři vlastní pokoj, vybrat povlečení, a udělat z ní majitelku pokojíčku?

Co je důležité - pokud se rozhodnete, buďte důsledná. Laskavá, milující, ale důsledná. Omezit noční kojení jde, ale nečekejte, že to projde bez potíží. Dcera bude jistě protestovat - jako každý, kterému chcete vzít to, co je tááák příjemné.

Pokud kojení dáte nějaká pravidla, pak je musíte dodržovat obě - např. v noci se už nekojíme. Až ráno. A tak to platí a ráno můžeme láskyplně strávit při mazlivé kojochvilce.

Držím palce.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová