Jak opět rozjet kojení?

Zodpovězené
25. říj 2020

Dobrý den,

chtěla bych se poradit ohledně mého problému. Mám dvouměsíční dcerku, kterou jsem od začátku kojila. Na první poradně zjistili, že dcerka nepřibývá, jak by měla.

Při prsu vždy usnula a nevytáhla tolik, aby se mi dělalo mléko a ona se pořádně zasytila. Musela jsem začít přikrmovat. Vždy jsem ji odvážila, přikojila a tak dala příkrm.

Už dva týdny znovu odmítá prs a od té doby mám mléka stále méně. Odsávat elektrickou odsávačkou. Ráno večer beru pískavice a Benedikt, piji černé pivo a hroznový mošt. Občas piji i kojenecký čaj, ale ten mi dělá střevní problémy.

Co mi doporučujete?

Děkuji

Dobrý den,

nevím některé důležité informace - jak často se miminko kojilo a jak často v noci, jakým způsobem dáváte dokrm a kolik. Situace vypadá tak, že postupně vlivem dokrmu ztrácíte mléko - je to zcela přirozené. Vaše tělo si myslí, že to, co momentálně vyprodukuje stačí, miminko je spokojené, saje jen chvilku a ne přiliš často (tělo neví, že je miminko nasycené dokrmem). To je důvod poklesu laktace. Ta se nastartuje pouze a jenom opětovným, častým a dlouhým kojením - co nejčastěji, vždy z obou prsou a několikrát vystřídat. Pokud dáváte již větší množství dokmu, doporučila bych jej podávat cévkou přímo při kojení (viz. www.infookojeni.net). Zkuste kojit v savčí poloze - viz. www.prirozenekojeni.cz. Bude to takový SOS kojo týden, kdy budete opravdu kojit co to půjde, hodně v noci - dobré by bylo společné spaní. Ostatní podpora - Benedikt, pivo, mošt, pískavice - nic nezkazí, ale nějak zásadní vliv nemají. Vaše tělo musí pochopit, že je třeba opět zapnout vyšší rychlost a to se stane jen častým kontaktem a kojením.
Nic však není ztraceno, jak laktace klesla, tak se může opět nastartovat.
Držím moc palce.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová