Jak pomoci 3týdennímu miminku? Po krátkém kojení následuje pláč, ale prso už nechce

Zodpovězené
30. dub 2019

Dobrý den,
nevím, jestli můj dotaz patří právě do laktační poradny...

Už si nevím rady, synek, 3 týdny. Zapláče si, že má hladík, nabídnu mu prso, vezme si, chvilku saje cca 5-10 minut, po té usne na ruce s bradavkou v pusince. Což pro mě signalizuje, že má pravděpodobně dost. Položím si ho na rameno, aby si odříhnul. Když se nepovede do 10 minut, pokládám do postýlky. Jenže jakmile zjistí, že ho pokládám jinam, tak začne plakat.

Začnu tedy znovu, položím si ho znovu na rameno, jestli ho netlačí bříško, a nepodaří se mu už odříhnout... Zkouším všechno možnè. Co mě ale trápí je, že když se ho snažím přiložit znovu k prsu, jestli se třeba ještě nenapije, tak se odtahuje, pláče, prostě to prso očividně nechce. Zkouším střídat prsa, střídat polohy. Vyzkoušela jsem snad všechno. Takhle vydrží plakat třeba půl hodiny, než se znovu chytne na prso. Takhle to je pravidelně, ráno a večer bojujeme. Už jsem z toho zoufalá, protože u prvního syna takovéhle problémy nebyly. Hlavně než maličký opravdu usne, tak to trvá třeba 3-4 hodiny. Celé ty 3-4 hodiny ho přikládám k prsu, dávám na rameno a snažím se pokládat do postýlky, jestli už třeba konečně nebude spinkat.

Už jsem přemýšlela i nad UM, ale to se mi moc nechce, chci maličkýmu dopřát a hlavně si ten čas u kojení s ním užívat... Pořád se snažím přijít na to, co by nám pomohlo překonat tento problém.

Děkuju za tipy.

Dobrý den.

Nevím, jak miminko váhově prospívá. Nutno podotknout, že 5-10 minutové kojení ve 3 týdnech je velmi vzácné, většinou trvá mnohem déle. Miminka zpravidla u kojení usínají proto, že opadne prvotní vypuzovací reflex a mléko přestává téci. Je na miminku, aby si svou dávku vysálo. Některá miminka se zlobí, pouští, vztekají, jiná jednoduše usnou.

Velmi doporučuji kojit v savčí poloze, kůže na kůži a nechat miminku, aby se kojilo samo. Jakmile uvidíte, že kojení jakoby "šidí" = nesaje, dudlá, vystřídejte prsa. Klidně i několikrát za jedno kojení. Odříhnout není třeba při každém střídání, ale až na konci a navíc v savčí poloze si děti často odříhnou samy.

Zvláště u druhého dítěte velmi doporučuji zkusit šátkování nebo nosítko. Velmi se vám uleví, budete mít volné ruce a čas na prvního syna a miminko bude spokojeně spát.
UM je náhražka MM. Tedy jen v případě, že MM není, dítě se z nějakého důvodu nemůže kojit či maminka z nějakého důvodu nemůže kojit. Takových situací není mnoho. UM bych doporučila opravdu jen v případě, že bude miminko váhově klesat či dlouhodobě stagnovat a nebude se dařit upravit kojení tak, aby prospívalo.

Moc držím palce.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová