Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři

Jak postupovat, když chci odstavit od kojení 12 měsíčního syna?

Zodpovězené
24. zář 2019

Dobrý den,

můj 12 měsíční syn je kojen před denním spaním, večer a pětkrát přes noc. Postupně se mi však tvoří méně mléka. Malý je tak trochu líný potáhnout si mlíčko a na prsu se zlobí, když mu neteče mléko hned. Méně kojím a o to méně mléka se mi tvoří. Chtěla bych syna od kojení odstavit.

Jak mám postupovat?

Je třeba nahradit kojení kravským mlékem?

Co dělat v noci?

Za odpověď děkuji!

Dobrý den,

nepíšete, zda syn kojení odmítá, či naopak požaduje.

Možná jde jen o přechodnout fázi, kdy miminko hledá svůj nový rytmus a režim. U ročních dětí se kojení často omezí pouze např. na ranní a večerní kojopomazlení s mámou, záleží, jak dítě reaguje. Laktace se rytmu zpravidla přizpůsobí, dlouhodobě kojící maminky kojí např. jen 1x denně.

Jak postupovat - zkrátka už nekojte, zkuste místo kojení nabídnout jinou aktivitu či vodu. V noci to však bohužel velmi často nezabírá a děti vyžadují psychologické benefity kojení jako uklidnění, pomazlení, ovonění, oňuchání maminky a přitulení. Dodá jim to sebevědomí, vědomí, že svět je dobrý a není se čeho bát. Čekejte tedy velké protesty, na které nemám recept. Možná to však půjde dobře, nezbývá než vyzkoušet.

Nahradit MM nelze, je to nenahraditelný multivitamín v tomto věku zásadní pro tvorbu imunity. Samozřejmě můžete začít s UM nebo v tomto věku a pokud dítě snáší mléčné výrobky i kravským mlékem, či alternativními rostlinnými mléky. Je však téměř zbytečné nabízet místo kojení např. lahvičku, dítě nechce MM, chce kojení, chce mámu a jistotu.
Můžete zkusit kojení např. jen omezit, třeba dojde k tzv. samoodstavení, ačkoli nutno podotknout, že v tomto věku je na to ještě hodně brzy.

Držím palce, aby se Vám podařilo najít tu pro Vás a Vašeho syna nejlepší cestu.


Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová