Jak postupovat při zavádění příkrmů a omezování kojení?

Zodpovězené
9. zář 2019

Dobrý den,

ráda bych se s Vámi poradila, jak správně postupovat při zavádění příkrmů a omezování kojení tak, abych neohrozila tvorbu mléka.

Syn má 6 měsíců a nedávno jsem mu začala dávat na oběd zeleninové příkrmy. Zatím fungujeme tak, že dostane malou misku zeleniny a následně dokojím. S jídlem nemá problém, baští s chutí a vidím, že by klidně snědl větší porci.

Co se týče kojení, tak s tím jsme měli od začátku velké problémy a hodně jsem bojovala s nedostatkem mléka. Kojit jsem ale chtěla a s vynaložením poměrně velkého úsilí se mi podařilo rozkojit. Stále ale cítím, že je to poměrně křehká rovnováha a s mlékem vycházíme jen tak tak.

Ráda bych ještě napsala, že si kojení nijak extra neužívám a vlastně se docela těším na to, až budu moct kojit méně často a budu svobodnější. Zároveň bych ale chtěla kojení udržet, co nejdéle.

A právě sem míří můj dotaz - poraďte mi prosím, jakou mám zvolit "strategii" při omezování kojení. Mám strach, že když začnu vynechávat jednotlivá kojení, začnu o mléko přicházet.

A je vůbec dlouhodobě udržitelné kojit třeba jen dvakrát denně?

Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

jsem moc ráda za tento dotaz a máte naprostou pravdu - pokud budete kojení vynechávat a nahrazovat příkrmem, je možné, že se laktace sníží.

Postupujte tak, že budete kojit tak, jako doposud - tedy na požádání a jen v určenou dobu přidáte příkrm. Např. miminko chce nakojt v 11 hodin - nakojíte a ve 12 nabídnete příkrm. Není třeba sledovat velikost porce, co sní, to sní. Po příkrmu můžete nabídnout kojení. Cca každý měsíc můžete zavést 1 chod - nyní oběd, příští měsíc večeři, další snídani, poté svačiny. Mezitím a v noci budete stále kojit.

Co se týče frekvence kojení - ano, je možné kojit např. jen 2x denně, nebo i jen 1x denně a u dlouhodobě kojených dětí (2 roky a více) třeba jen 1x za pár dní. Kojení není zdaleka jen o jídle 🙂.

Držím palce, ať najdete tu svou frekvenci a podaří se Vám kojit dle Vašich a synových představ.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová