Jak poznám, že dítě neprospívá?

Zodpovězené
14. kvě 2019

Dobrý den,

mám dítě, které má od narození průměrný váhový přírůstek 130 až 160 g na týden. Teď jsme měli jen 93 g na týden. Byla u mě i laktační poradkyně a dala mi bylinky. Při odchodu řekla, že dítě má zkrácenou uzdičku. Jazyk ale vyplazuje v pořádku a pediatr to nepotvrdil.

Mimo jiné měl reflux, který se již zmírnil. Po kojení se pěkně usmívá. Už tolik nevrací a nepláče. Dítěti jdou i zuby a já nemám pocit, že je hladové, neboť nechce už prso.

Může být dítě hladové a přitom mít takové projevy?

Včera jsem si schválně odsála z jednoho prsu za pár minut 130 ml. Dcerce jsem dala z toho prsu pít a normálně táhla a papala, usnula u prsu, a na závěr si ho dudlala. Čili mléka mám až až.

Je možné, že se dcera nedostane k zadnímu mléku?
Po kolika ml začíná zadní mléko?

Za odpověď děkuji

Dobrý den,

kojené děti přibývají často skokově. Tedy mohou i několik dní váhově stagnovat a poté rychle přibrat. Akceptovatelný přírůstek pro většinu pediatrů je cca 100g/týden. Vždy však záleží na komplexním hodnocení dítěte - na zhodnocení váhy, délky, obvodu hlavičky, psychomotorického vývoje a celkové spokojenosti dítěte.

S laktací patrně problém není, holčička je spokojená, doposud prospívala bez potíží.

Zadní a přední mléko je velký mýtus, samozřejmě nelze určit čas ani množství, na prsou nejsou žádné odměrky 🙂. Kojte tak, že nakojíte z jednoho prsa a poté nabídnete druhé, sledujte miminko, jak pije, když už pití "šidí", zkuste prsa vystřídat.

Ohledně bylinek a uzdičky - bylinky nic nezkazí, ale nejsou samospasitelné. Můžete se prolévat litry čajů. Uzdička zpravidla nepředstavuje pro miminko problém. Pro spokojené kojení je nejdůležitější dostatečný kontakt s miminkem - nošení, společné spaní, dotatečně častá nabídka kojení, kojení z obou prsou po dostatečně dlouhou dobu - tedy tak často a tak dlouho, dokud miminko saje.

V tuto chvíli nemyslím, že je něco v nepořádku. Zkuste pro svůj klid kojit malinko častěji, zkuste prokojit pár nocí - spát s miminkem a kojit tak často, jak to půjde. Ostatně, možná už nyní přibrala víc než za první týdny. 🙂
Nebojte se, dejte tomu volný průběh a bude to dobré.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová