Jak regulovat kojení u 9měsíčního dítěte?

Zodpovězené
25. bře 2024

Dobrý den,

mám 9měsíčního syna, který je od narození kojen na požádání přes den i v noci + příkrmy. Příkrm zatím žádná sláva: svačina cca 90 ml ovoce nebo bílý jogurt, oběd cca 50 - 100 ml zelenina - maso,večeře cca 100 - 130 ml kaše.

Přes den fungujeme způsobem: kojení, kojení, svačina + kojení, kojení, oběd + kojení, kojení až do večeře a ke spánku kojení + noční kojení 3-4x a samozřejmě uspávání na kojení.

Je možné nějakým způsobem „regulovat“ již denní kojení?

Např. ráno, v poledne, večer + noční kojení.

Mám pocit, že jen kojím. V principu mi to nevadí, ale ráda bych tomu dala nějaké limity, je-li to již možné.

Děkuji

Dobrý den, toto je velmi zajímavý dotaz. Je otázka, proč se dítě chce kojit tak často. Váhově prospívá? Pokud ano, může být důvod ke kojení jiný - rychlý mentální/psychomotorický vývoj (nezačal žvatlat, rychle se rozvíjí pohybové dovednosti...?), zuby, atd. Obecné doporučení v tomto věku je stále stejné - kojit na požádání a v daný čas dát příkrm, začít podávat tekutiny - vodu.
Pokud zjistíte důvod kojení, můžete zkusit kompenzovat tuto potřbu jinak - např. děti se často kojí z nudy (opravdu🙂), pak můžete nabídnout nějakou aktivitu, hru, povídání apod).
Regulace frekvence kojení lze cca od 1 roku věku, kdy doporučuji se začít na kojení domlouvat - dítě navrhne, vy schválíte, nebo neschválíte. Můžete zkoušet o pár chvil kojení odložit, zkrátka dát najevo, že dítě už zvládne svou potřbu na chvilku odložit.
Nyní je však ještě brzy.

Moc držím palce.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová