Jak řešit bojkot kojení u 9týdenního syna?

Zodpovězené
16. pro 2021

Dobrý den,

můj 9týdenní syn začal vymýšlet při kojení. Ze začátku neměl žádný problém, poslední týden je velmi kritický. Syn se přes den kojí úplně v pořádku, bez vymýšlení. Nastane večer a s ohledem na to, že má prsa jsou zcela vyždímaná, se syn přisaje. Párkrát spolkne a odtlačuje se s pláčem, odstrkuje mě, kope nohama, kroutí hlavou s bradavkou v ústech na obě strany. Totéž při pokusu o kojení z druhého prsu. Po těchto pokusech velmi pláče.

Laktační poradkyně zde už byla. Poradila mačkat prsa. Někdy nestihnu ani zmáčknout a on už je nervózní a odpojený. Zkoušeli jsme ho dokrmit i cévkou, tehdy potáhne cca 30 ml. Pokud to nejde, dáme láhev, ale i u té se umí zlobit. V noci se nakojí bez problémů. Po kojení zkouším stlačit prs, mléko z něj vytéká nebo vystříkne.

Může být, že mám večer v prsou méně mléka?

Co mu vadí?

Syn jinak přibírá pěkně, od porodnice zdvojnásobil svoji váhu.

Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

večerní neklidné kojení bývá nejčastěji spojováno se slabším tokem mléka. Prolaktin má nejnižší hladinu a kojení je pro miminko náročnější, mléko teče pomaleji a slaběji. Mimino se zlobí, protože jindy to je snazší. Cévka tento problém většinou vyřeší, je mi tedy divné, že mimi na cévku nereaguje.

Nevím, jak často se miminko kojí, zda střídáte prsa, jak často se kojí v noci. Doporučila bych často střídat prsa při jednom kojení (i v jinou dobu než večer), velmi by mohlo pomoci noční kojení - společné spaní a noční průběžné kojení.

Velmi důležité je večer kojení miminku nenutit, pokud nechce, nedá se nic dělat, zkusíme to zase za chvíli. Důležitý je také dotatečný kontakt.

Držím palce.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová