Jak řešit problém se sníženou tvorbou mléka po ovulaci?

Zodpovězené
1. pro 2023

Dobrý den,

kojím skoro 9měsíční dcerku a přibližně od šesti měsíců máme problém vždy cca 10 dní před menstruací, tedy přibližně 3 dny po ovulaci. Prsa mám měkká, jsou jako kdyby prázdná. Dcerka nepije tak vydatně, někdy vůbec. Během těchto dní pociťuji výrazný pokles tvorby mléka a chybějící spouštěcí reflex. Někdy trvá i 5 minut než se mléko spustí a je ho málo.

Těch 10 dní je pro mě kojení dost velké trápení a jsem na sebe rozzlobená, že neumím dcerce dopřát to, co potřebuje. To zvyšuje mou nervozitu a celou situaci jen zhoršuje. Během těch dnů mi je kojení nepříjemné, prsa jsou jako kdybych ani nekojila. Následně celý proces ztrácí přirozenost. Ostatní dny je všechno ok, kojení ještě nechci ukončit.

Je možné tento stav zlepšit?

Mám během těchto dnů nahradit mateřské mléko umělým?

Ptám se jen z hlediska zajištění dostatečné výživy. Během těchto dnů nevypije více než 50 – 100ml/den. Papá příkrmy 4x denně, vodu jí nabízím. Vypije však jen pár miminkovských hltů po jídle. Váhu má průměrnou.

Děkuji

Dobrý den,

nepíšete to nejdůležitější - zda je miminko spokojené. Kojíte přirozeně, tak jak mimi chce, dostává příkrmy. Patrně už možná i pije jiné tekutiny než MM (stačí voda).

Kolísání laktace v souvislosti s menstruačním cyklem a ovulací je přirozené. Kojení je z velké části hormonální záležitost. Pokud je vše, jak je uvedeno výše, stresujete se zbytečně. Kojte tak, jako doposud a vše bude ok. Veškeré zásahy do přirozeného kojení by mohly spíše vše zkomplikovat.

Velmi gratuluji a držím palce.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová