Jak řešit problémové přisátí 4měsíčního syna?

Zodpovězené
15. bře 2023

Dobrý den,

mám problém s kojením mého skoro 4-měsíčního syna. Už byla u mě 2x laktační poradkyně, ale nevidím žádné zlepšení. Syn se neumí pořádně přisát, spodní ret nevyhrne dostatečně, cmuká a mléko mu vytéká. Ale nají se, přibírá.

Už mu byla i střižená uzdička. Mě už kojení i bolí. Snažím se měnit polohu, upravovat mu přisátí, ale tehdy se rozčílí a pláče. Bylo mi řečeno, že čím bude starší, tím více bude otevírat ústa. Není tomu tak. Nemáme dudlík a ani láhev.

Velmi chci kojit, ale takhle se to nedá vydržet dlouhodobě.

Dokážete mi pomoci?

Děkuji

Dobrý den,

bohužel, takto je velmi těžké poradit, zde bych vše potřebovala vidět (ne video, ale reálné kojení). Z toho, že syn přibírá bych odhadla, že sání není chybné, při špulení pusinky většinou dochází k nedostatečnému sání a dlouhodobě pak dítě neprospívá.

Vyloučila jste kvasinkovou infekci? Někdy je to velmi dlouhodobý problém - pálení, řezání, vystřelující bolest při a někdy i mezi kojením. Pomáhá Canesten, Citrovital.

Co bych doporučila, je savčí poloha - viz web prirozenekojeni a samopřisátí. Dejte si syna na sebe a nechejte ho, ať si vše zařídí sám - najít bradavku, upravit si polohu a přisát se tak, jak mu vyhovuje. V této poloze je vše instinktivní a téměř nelze se přisát "špatně".

Je pravda, že u 4 měsíčních dětí se již zažité činnosti mění velmi špatně. Syn je už v kojení "profík", zvládá to a je zvyklý na "to své", takže změny a jeho nespokojenost s nimi dává hlasitě najevo. Je ale dobré s ním mluvit o tom, co je i Vám příjemné, co Vás bolí. Je to i jeho benefit, když bude kojení pro Vás příjemné, proto určitě pokračujte a zkoušejte najít tu správnou polohu, abyste byli oba spokojeni.

Držím palce.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová