Jak se co nejlépe připravím na kojení?

Zodpovězené
4. led 2024

Dobrý den,

jsem už na konci druhého těhotenství a v prvním jsem měla problém s kojením. Tentokrát bych se chtěla na to lépe připravit a rozjet mléko rychleji.

Je v pořádku brát Senovku + Benedikt ještě před porodem, nebo stačí hned po porodu?

Děkuji

Dobrý den,

již víte, co kojení obnáší a že to není někdy tak snadné, jak se může provordičce zdát. Je moc dobře, že se chcete připravit. Nejdůležitější pro spokojené kojení rozjezd, tedy několik prvních hodin a dnů po porodu. Nejdůležitější je co nejčasnější přiložení (ideálně ihned po porodu), je fajn tzv. samopřisátí po porodu, kdy Vám ještě neumyté, nezměřené miminko dají na bríško a Vy jen necháte se samotné přisát k prsu. Může to trvat i déle, třeba i hodinu a ne v každé porodnici to umožňují, ale je to krásný zážitek a téměř záruka spokojeného kojení.
Pokud by se nezdařilo, pak je důležité ihned v prvních dnech po porodu být s miminkem co nejvíc v kontaktu, chovat, kojit tzv .na požádání. Při kojení často střídat prsa (klidně i několikrát za jedo kojení, vždy, kdy mimi začne usínat (zvláště v případě novorozenecké žloutenky). Nekojit v zavinovačce. V případě nutnosti podat dokrm, tak ne lahvičkou, ale stříkačkou či jinak alternativně.

Jakmile budete doma, velmi doporučuji si udělat pělíšek a s miminkem tam strávit pár dní, kojit na požádání, být co nejvíce v kontaktu. Tak Vaše tělo pochopí, že je třeba vyrábět MM pro nového človíčka.

Senovka, Pískavice, Benedikt apod. - jsou to doplňky stravy, asi nic nepokazí, ale rozhodně Vám spokojené kojení nezajistí. Mohou podpořit. Osobně nejsem velký zastánce těchto doplňků, zdravá dobře živená žena dokáže kojit své dítě i bez nich.

Moc držím palce.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová