Jak se co nejlépe připravit na kojení?

Zodpovězené
7. lis 2022

Dobrý den,

čekám druhé miminko, momentálně jsem ve 30. týdnu těhotenství. Při prvním synovi jsem měla velké problémy s kojením. Hned po porodu mi řekli, že mám ploché bradavky, a že se mi nepřisaje. Myslím si, že i to ve mně vytvořilo dost velký blok. Snažila jsem se kojit, jak jen to šlo, ale syn se vůbec nechtěl přisávat. Zkoušela jsem různé polohy, ale po těžkém porodu to bylo dosti náročné i kvůli rozsáhlému šití. Syn měl 4 kg a 54 cm a byl dost hladový. V porodnici byl dokrmován UM, protože mu vůbec nešlo přisávání a moc plakal. Doma jsem měla větší klid, snažila jsem se, co se dalo, přikládala jsem ho někdy i každých 30 minut. Když jsem měla dojem, že se konečně přisává, uběhly 2 týdny, po kterých se mi udělaly krvavé bolestivé ragády na bradavkách. Každé přisávání byla pro mě obrovská bolest, ale snažila jsem se vydržet, používala jsem lanolin a hydrogelové krytí na bradavky. Nepomohlo to, bradavky se mi vůbec nehojily.

Užívala jsem čaje ke kojení, pila hodně tekutin, snažila se zachránit mléko užíváním doplňků. Když po kojení plakal, dokrmovala jsem ho UM. Nikdy jsem neměla pocit nalitých prsou, takže předpokládám, že jsem měla i méně mlíčka. Malý byl na prsu neklidný, plakal, odtahoval se. Toto trvalo 2 měsíce, po kterých jsme oba byli vyčerpaní a nakonec zcela odmítal přisát se a usínal na prsu. Následně jsem to vzdala a další 2 měsíce jsem si asi 5x denně odsávala mléko a dávala mu jej přes láhev. Vždy jsem si odsála asi 100-150 ml. Většinu dne pil mé mléko a 1-2 dávky měl umělé. Když jsme zavedli první příkrmy, přešli jsme jen na UM, protože odsávání bylo i časově náročné. V době krmení odsátým mlékem se mi zvýšila laktace, protože prsa se vyprazdňovala a i malý byl najednou tiché najedené dítě. Vím, že to není nejlepší řešení, ale v té době už to byla pro mě poslední možnost, jak mu dát mé mléko. Teď jsem vděčná i za ty 4 měsíce, které jsem ho kojila, neboť je z něho silný a zdravý chlapec.

Během aktuálního těhotenství se snažím lépe se na kojení připravit, používám formovače bradavek Medela, neboť si myslím, že i to, že opravdu nemám vystouplé bradavky, byl důvod těžšího přisávání, možná ne. U prvního syna jsem používala i kloboučky, ale vůbec to nepomohlo. Mezi mými dětmi bude jen 16měsíční rozdíl, takže určitě by mi kojení pomohlo i z hlediska času a péče.

Mohl byste mi, prosím, poradit, jak se lépe připravit, co bych mohla udělat pro úspěšné kojení?

Děkuji

Dobrý den,

to, co popisujete, je velmi typické a stává se to často. Je obdivuhodné, že jste to nevzdala a tak dlouho krmila odsávaným mlékem. Je to velmi náročné, je to jedna z nejnáročnějších verzí krmení a maminky často právě pro náročnost odsávání přechází na UM mnohem dříve.

K Vaší otázce - jak se připravit. Co se týče tvaru bradavek, je důležité zmínit, že každé miminko se zvládne přisát na jakoukoli bradavku, malé - velké, vystouplé, ploché, vpáčené - všechny jsou dobré. Jde jen o čas a kontakt s miminkem. Některé potřebuje 3 pokusy, jiné 300 pokusů. Také je dobré být připraveno co se týče manipulace s miminkem, ale to Vy nyní jste, máte už jedno dítě, které jste zvládla opečovat, a to se nezapomíná. Budete zkušenější, budete si více věřit. To vše hraje při kojení roli.

Velmi prospěšné pro spokojené kojení je včasné přiložení hned po porodu. Pokud je to jen trochu možné, nechejte si dát miminko na bříško a nechejte jej tam tak dlouho, jak do bude možné, klidně hodinu. Nechejte ho se samo po porodu přisát, najít bradavku a zkoušet. Jeho instinkty jsou po porodu velmi silné a vše, co se na Vašem břichu děje má svůj důvod. Miminko se bude snažit doplazit k bradavce a přisát se samo. Vy samozřejmě můžete pomáhat.

I po porodu velmi doporučuji být s miminkem co nejvíc v těsném kontaktu, aby mělo možnost se kdykoli kojit, kdykoli přisát.

Jako prevenci si vezměte do porodnice Purelan, kokosový olej, apod. a mazejte bradavky.
Je také dobré být v kontaktu s dobrou LP pro případ potíží. Čím dříve se jí ozvete, tím lépe a snadněji může pomoci.

Moc držím palce a věřím, že to zvládnete.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová