Jak se mohu připravit na kojení během těhotenství?

Zodpovězené
29. dub 2019

Dobrý den,

jsem těhotná a chtěla bych se poradit ohledně přípravy na kojení.

Jak se mohu připravit na kojení během těhotentsví?

Děkuji za odpovědi!

Dobrý den,

pro spokojené kojení je nejdůležitější začátek, tedy porod. Před porodem je však dobré si najít v okolí LP s kladnými referencemi, abyste v případě potíží měla kam se obrátit. Také je fajn prohlédnout bradavky, zda nejsou ploché nebo vpáčené a pokud ano, zkusit používat formovač (není to 100% řešení, ale může to mírně pomoci).

Zkuste se domluvit v porodnici, zda je možné tzv. sampřisátí po porodu, tedy že Vám bezprostředně po porodu (bez mytí, vážení, atd.) dají miminko na bříško a nechají jen tam až dokud se nepřisaje (klidně hodinu i déle). Je to tzv "zlatá hodinka", na kterou budete do smrti vzpomínat. Velmi intenzivní zážitek, který je pro vztah maminky a dítěte velmi zásadní a dělá doslova zázraky. Poté je velmi důležitý rooming in, tedy mít miminko co nejdříve u sebe a kojit dle potřeb miminka, tedy tak často a tak dlouho, jak chce. V případě potíží a nutnosti podat dokrm se vyhýbejte lahvičce (volte dokrm stříkačkou, cévkou apod.) a minimálně v prvních týdnech nedávejte dudlík. Pro spokojené kojení je nejdůležitější kontakt a blízkost miminka. Udělejte si po příchodu domů pelíšek a tam spolu buďte - klidně pořád 🙂. Je fajn, když to respektuje i tatínek a dá Vám dvěma - mamince a miminku, prostor a čas se navzájem sžít. Jeho role je také důležitá, může obstarávat vše potřebné pro pohodlí své "smečky".

Držím palce

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová