Jak si mohu nastavit tělo na tvorbu mléka už během těhotenství?

Zodpovězené
18. led 2021

Dobrý večer,

jsem v 26. týdnu těhotenství a jsem budoucí prvorodička.

Jak si mohu podpořit / nastavit tělo na tvorbu mléka už během těhotenství?

Děkuji

Dobrý den,

nedělejte si starosti a užívejte si těhotenství a pohyby miminka. Ono to všechno přijde. Vaše tělo, Vaše prsa, Vaše hormony, to vše je připraveno tak, aby přivedlo na svět mláďátko člověka a dokázalo ho zdárně opečovat a uživit. Není žádný důvod, proč byste to nezvládla. Je dobré se poohlédnout v okolí po dobré LP (dle referencí), abyste se měla kam obrátit v případě SOS - někdy se prostě může něco zvrtnout.

Pokud máte vpáčené bradavky, můžete zkusit tzv. formovač (ale není to nijak zásadně nutné). Ohledně kojení pak vše začíná hned po porodu - doporučuji tzv. samopřisátí miminka a poté neustálý kontakt kůže na kůži a kojení dle potřeby miminka. Když dáme přírodě šanci a dost času, tak vše půjde tak, jak má.

Moc držím palce.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová