Jak správně postupovat při sbírání kolostra?

Zodpovězené
30. bře 2023

Dobrý den,

jsem prvorodička ve 37. týdnu a začala jsem si sbírat kolostrum. Budu mít sekci, mám GDM. Překvapilo mě, že první den jsem měla diametrálně různé dávky. Z jednoho prsu mi vyšlo 0,6 ml az druhého jen cca 0,3 ml.

Je to normální, že ta tvorba je rozličná?

Druhý den se to vyrovnalo, ale zároveň řádně rozjelo a z obou prsou jsem nasbírala po 2 ml.

Je třeba, už když jsem s tím začala, abych to kolostrum sbírala?

Nehrozí mi nějaký zánět?

Mohu k uskladnění v mrazničce použít zkumavku na moč?

Pokud se mi ta tvorba bude takto rychle zvyšovat, tak do konce týdne už utratím všechny 1ml stříkačky.

Musí tam být nějaká pravidelnost jako při kojení/rozjíždění laktace, nebo je to jen všechno do plusu?

Začala jsem sbírat jen jednou denně večer a vzhledem k tomu, že to jde docela hezky, tak jestli by stačilo sbírat např. jen obden.

Děkuji

Dobrý den,

upřímně nevím, proč kolostrum odsáváte. Pokud do zásoby, pak ok, ale není to nutné. I po sekci můžete normálně začít kojit, jste sice lehce omezena rekonvalescencí a nelze vždy mít miminko hned u sebe, ale ani to není nějakým zásadním problémem. Pokud chcete a vyhovuje Vám to, pak pokračujte, ale není třeba prsa nějak zásadně ždímat. Je zcela normální, že každé prso je jiné a dávka rozdílná.

Kolostrum můžete uchovávat ve sterilní nádobce, klidně zkumavce.

Zánět alespoň zatím pravděpodobně nehrozí, ale přílišné odsávání po porodu je určitým zásahem do přirozeného procesu laktace a může ovlivňovat tvorbu mléka.

Držím palce.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová