Jak ukončit kojení 2leté dcerky?

Zodpovězené
31. kvě 2023

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat na způsob ukončení kojení dvouleté dcerky. Začalo mi to už přerůstat přes hlavu, jelikož je to čím dál u ní častěji. Už mě omezuje doslova při běžných činnostech - byť je to jen příprava snídaně. Dožaduje se ho pokaždé, jestli si jen na chvilku sednu, už je na mně zavěšená. Při prohlížení knížek vydrží fakt jen pár minut a dožaduje se toho.

Už jsem to začala omezovat - že když půjdu spinkat, když se napapáš…., ale nedaří se mi to. Dcera mě překřikuje, vříská, ale doslova příšerně. Nenechá si fakt domluvit, vysvětlit. Chybí mi to klasické mazlení, tulení, aniž by ve mně viděla jen chodící prso. Začíná mi to být i nepříjemné, manžel je už také dost proti tomu.

Je pro dítě traumatizující i razantně ukončené kojení strávením pár dní s manželem mimo domov?

Bydlíme v bytovce a nerada bych byla, aby museli sousedé tak dlouho poslouchat jen vřískot a pláč. Přece je to všechno slyšet. Kdybych měla čekat do samoodstavu, bylo by to s dcerou ještě na strašně dlouho, co bych už fakt psychicky neustála - její temperamentní povaha a kompromis u ní zjevně nefunguje.

Jak ukončit kojení?

Děkuji

Dobrý den,

ukončení kojení zde řešíme relativně často, zkuste zabrousit i do dalších odpovědí.

Je krásné, že jste kojila takto dlouho a pro dítě děláte maximum. Já doporučuji po prvním roce věku, či ve chvíli, kdy dítě již dostává cca 5 chodů příkrmů denně a přijímá i jiné tekutiny, začít kojení dávat určitá pravidla. Nepodmiňovat ve smyslu, nakojím tě, když.... ale stanovit např. kojíme jen doma, kojíme po vzájemném odsouhlasení. Můžete zkusit oddalovat kojení např. s pomocí přesýpacích hodin (nejprve je dobré mít nějaké s krátkým časovým úsekem) a kojit za chvilku (až se přesypou hodiny). Samozřejmě je dobré dát najevo svůj pocit - teď se mi kojit nechce - a odejít, dělat něco jiného.

Když takto začnete postupně, dítě se to snadno naučí. Je otázka, jak to půjde nyní, kdy si Vaše batole již velmi hlasitě umí říci, co chce. Maminky mají často problém odmítnout kojení, ačkoli odmítnout poskytnutí jiných věcí dítěti jim problém nedělá. Je to spíš problém pro ně - nechci dát dítěti sama sebe, lásku, něhu.

Zkuste o tom popřemýšlet, i Vy máte právo nechtít a naopak naučíte dítě respektovat svá přání a pocity.

Cos se týče náhlého ukončení kojení, je to jeden ze způsobů. O míře traumatizace nelze hovořit, neznám žádnou studii, která toto nějak postihuje a samozřejmě každé dítě je jiné.

Moc držím palce.


Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová