Jak vysvětlit batoleti, že už kojení není možné?

Zodpovězené
27. zář 2019

Dobrý den,

15m dceru stále kojím. Nejen na požádání, ale i aktivně nabízím, třeba když dlouho nepije a hraje si nebo nejsem nějakou dobu doma... Přijdu a nabízím.

"Bohužel" máme dceru z IVF a rádi bychom druhého potomka, opět z IVF. MUDr. mi doporučila 6 měsíců předtím ukončit kojení, aby se tělo dalo dohromady a třeba snad přišla i přirozeně MS (doteď MS nemám, i před otěhotněním jsem s ní měla problém, že spíš nebyla než byla). Vím, že v IVF centrech doporučují cca 3 měsíce nekojit.

Jedná se mi o to, že pokud se dcera neodstaví sama, což pochybuji, neboť je to prsomilka, kterou kojím třeba 10x za den a třeba 4x v noci, tak jsem se rozhodla začít ji pomalu odstavovat v březnu, kdy bude mít 20 měsíců. Stanovila jsem si měsíc březen a duben s tím, že nejpozději od půlky dubna už kojit nechci. I kdybych měla na pár dní odjet. A v srpnu nebo září bychom zkusili IVF.

Kdy a jak to dceři začít vysvětlovat? Je lepší to utnout ze dne na den a třeba odjet a nechat ji s mužem, nebo začít třeba už v lednu pozvolna ubírat? Asi není dobré v tomto věku aktivně prso nabízet že, ale nechat to jen na jejím zájmu? Lepší nejdřív se pokusit skoncovat s nočním a pak s denním?

Věřím, že denní nebude takový problém, ale noční ano, neb při společném spaní mi u prsa hned usíná, což je super pro ni i pro mě. Problém taky je, že se mi prsa stále dost nalévají, je normální, že trochu zmáčknu a už to stříká, nebo když delší dobu nekojim, spouští se mi samo (není to samozřejmě tak silné, jako když se narodila).

Budu velmi ráda za vaše doporučení. Vím, že to obrečím, neboť kojení pro nás v začátku nebylo lehké a já to miluju a dcera taky a chtěla jsem kojit, co nejdéle, ale rádi bychom, aby dcera měla sourozence a jelikož nám i ona trvala několik let, chceme začít se snažením kolem jejího druhého roku.

Moc děkuji za Vaši odpověď.

Dobrý den,

děkuji za tento dotaz a pokusím se navrhnout nějaké varianty.

Na odstavení totiž není žádný správný návod. Kojení je záležitostí dvou lidí, je to jejich výsostné právo a činnost, jejich vzájemný vztah. V tomto páru má však každý možnost s tímto vztahem skončit, ať už z jakéhokoli důvodu.

Samozřejmě zastávám názor, že nejlepší je přirozené samoodstavení, ale v životě nastávají situace, kdy to prostě jinak nejde. Každá maminka i vy sama tušíte, jaké největší nástrahy na cestě k odstavení budou - tj noční kojení. Záleží také na tom, jak je dcerka zralá, jak s Vámi zvládá komunikovat, jak je zvyklá reagovat na omezení. Rozhodně začněte tím, že už nebudete aktivně nabízet, naopak můžete maličko odvádět od kojení pozornost - např jej zkoušet "odložit" na později. Nebo nastavit určitá pravidla - např kojíme jen doma. Kojíme jen ráno a večer apod. Může se však stát, že dcera zareaguje větším tlakem a ještě častějším vyžadováním kojení. Pak nezbyde, než přestat okamžitě. Zkrátka nedat. Největší problém je právě noc a společné spaní, protože jsou děti, které se dokáží s maminkou o kojení i pěkně poprat.

Co se týče laktace, dle Vašeho popisu je stále poměrně silná, počítejte tedy s rizikem zánětu a bude třeba při nalití prso odsávat nebo odstříkávat do úlevy (ne více). Prsa chlaďte, můžete pít šalvějový či mátový čaj.

A poslední věc - kojení si občas jde vlastními cestami a není vyloučeno, že po otěhotnění se dcera může začít opět kojit a poté se kojit spolu se sourozencem- tzv tandem. Ve vašem případě uplyne sice od odstavení poměrně dlouhá doba, na druhou stranu je dcera ještě poměrně malá a v době otěhotnění to bude ani ne rok. Cesty kojení jsou nevyzpytatelné.

Držím palce.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová