Jak zjistím, jestli mám dost mléka?

Zodpovězené
4. dub 2022

Dobrý den,

syn měl při narození 4 240 g. Mléko se mi pouštělo velmi pomalu, tak jsem ho dokrmovala už v nemocnici. Fungujeme tak dosud. Snažím se ho přikládat co nejvíce a kdykoli chce. Když se mi zdá neklidný nebo ještě hladový, tak dokrmuji.

Problém je v tom, že vůbec neumím odhadnout, jestli mám dostatek mléka. Už ho i vážím, abych měla přehled, ale ne pokaždé. Je z toho potom nervózní.

Nyní má 8 týdnů a 6 500 g. Počůrané pleny i stolice - vše v pořádku. I když ho kojím, pusinku má plnou mléka nebo mu teče. Když chci mléko odsát elektrickou odsávačkou, odsaji za den sotva 80 ml.

Jak zjistím, jestli mám dost mléka?

Přibírat může z umělého mléka a mého má možná málo. Podle denního množství vypije cca 450 UM a cca 350 MM.

Jak pokračovat dále v kojení?

Děkuji

Dobrý den,

Z Vašeho popisu soudím, že laktace je částečně rozběhnutá, nicméně je bržděna dokrmem. Množství mléka se koriguje podle četnosti a množství vypitého mléka. Čím více a častěji se mimi kojí, tím více MM se vytvoří. Novorozenec se může chtít kojit i po hodině, může být stále neklidný, pokud není v kontaktu s maminkou a pokud nesaje. Je to zcela normální a není to znakem hladu. Ani vážení Vám nedá relevantní informaci. Rozhodně neplatí, že dítě při každém kojení musí vypít stejné množství, může být kojení, kdy dítěti stačí 80 ml a kojení, kdy ani 150 ml není dost.

Velmi také záleží, jakým způsobem je dítě dokrmováno, pokud lahvičkou, velmi se zvyšuje riziko odstavení.

Pokud se chcete plně rozkojit, doporučuji kojit co nejčastěji, udělat si takový kojomaraton a kojit a kojit a kojit. Často střídat prsa při každém kojení, klidně i několikrát. Pokud musíte podat dokrm, pak cévkou přímo při sání prsu (viz www.infookojeni.net). Je velmi dobré prokojit pár nocí - vzít mimi k sobě do postele a kojit v noci průběžně. Připravte se na to, že pokud mělo nyní mimi nějaký režim, patrně vezme za své a ustálí se opět až se laktace rozjede a plně se rozkojíte. Budete kojit patrně velmi často.

Nicméně je skvělé, že se chcete rozkojit a je to každopádně ještě možné a velmi reálné.

Moc držím palce.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová