Jak zlepšit kojení 4týdenního předčasně narozeného syna?

Zodpovězené
21. čer 2023

Dobrý den,

mám předčasně narozeného 4týdenního synka. 3 dny dozadu jsem mu poprvé zkoušela dávat prs. Dříve byl krmen pouze z láhve. Přisál se v pohodě, i mlíčko pije.

Vidím na něm, že ho to unavuje a někdy usne velmi rychle a tak ztuha, že se ho opravdu nedá vzbudit. Tehdy se bojím, jestli se stihl dostatečně napapat. A někdy máme opačný problém - i přesto, že dopapal, tak neumí usnout i půl hodinu. Vydává pazvuky a hýbe se v postýlce. Do půl hodiny usne. Chtěla jsem to původně dělat tak, že ho budu dokrmovat z láhve, ale není z ní už moc nadšený. Párkrát si jako kdyby násilím potáhne a nechce ji.

Dříve dokázal na jedno krmení spapat z láhve i 80 – 100 ml a nyní si potáhne 30 ml. Vůbec neumím posoudit, zda je dostatečně napapaný. Na posledním vážení neměl ještě ani 3 kg.

Budí se přibližně každé 3 hodiny, někdy je to o malinko déle nebo kratší.

Co dělat, aby nezačal hubnout?

Dobrý den,

velmi gratuluji ke krásnému rozkojování. To, co popisujete, je velmi typické. Prso nemá odměrku, takže bohužel nevidíme, kolik miminko vypije. Navíc, každé kojení nutně nemusí být kvůli hladu, ale důvod může být jiný. Důvodů může být milion a všechny mohou být vyřešeny kojením.

V tuto chvíli jsou základní doporučení kojit a kojit a kojit a být především co nejvíce v kontaktu s miminkem - tedy chovat, mazlit, ňunat, ideálně kůže na kůži. Vaše tělo i miminko, potřebují být neustále v konaktu, aby pochopili, že se navzájem potřebují. Pokud mimi usíná u prsu, často střídejte prsa. Rozhodně nekojte jedno prso jedno kojení, ale při jedno kojení vystřídejte prsa klidně i několikrát.

Lahvička v tomto případě může být pro kojení velkým rizikovým faktorem. Pokud byste potřebovala dokrmit, zkuste jinak - stříkačkou, cévkou, kalíškem.

Zda miminko prospívá zjistíte podle toho, zda čůrá. Min. 6 počůraných plen za 24 hodin znamená, že miminko má dostatek. Pokud zároveň přibývá na váze, pak je vše ok.

V kojení nehledejte žádnou pravidelnost, někdy bude chtít po hodině, jindy po třech. V tuto chvíli však delší intervaly než 3 hodiny nedoporučuji. Jakmile se vše ustálí, budete plně kojit prospívající miminko, můžete postupně intervaly nechat jen na miminku.

Moc držím palce a gratuluji.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová