Jak zmírnit bolest bradavky při kojení?

Zodpovězené
31. říj 2023

Dobrý den,

mám velmi velkou bodavou bolest bradavky při kojení, a to hlavně tehdy, když se syn přisaje. Každým dnem se to zhoršuje, už cítím bolest i mimo kojení a také na dotek.

Rodila jsem sekcí, syn bude mít za pár dní 2 týdny. Snažím se kojit od porodu, ale mléko se mi déle rozbíhalo, tak dávám i UM. Dceru jsem kojila cca půl roku, ale s kloboučky. Syn je nepotřebuje, tak bych toho chtěla využít a kojit co nejdéle, ale popravdě jsem z té bolesti hotová. Vím, že může být problém i s ne zcela správným přisátím. To jsme zkoušeli celou dobu v nemocnici i s laktačními poradkyněmi, ale tím, že mám větší prsa a malé bradavky, tak se neumí dobře přisát. Kojím jen ve fotbalové poloze.

V neděli se mi zapálil prs, měla jsem i vysokou teplotu. To mi naštěstí rychle přešlo, ale zůstaly mi ucpané mlékovody a syn měl problém se sáním. Tehdy mi pomáhal manžel a asi sál silněji, než by měl, protože od té doby mi začaly bolesti. Boule na prsu už mám minimálně, mléko se upravilo, kojit můžu, ale zůstala mi opravdu velká bolest bradavky. Rány není vidět žádné, jen takový maličký výstupek.

Mohl se mi tam udělat puchýř?

Po každém kojení používám lanolinovou mast, ale vůbec nemám pocit, že by na to pomohla. Takto jsem před každým kojením velmi ve stresu a bojím se, že tím budu mít mléka méně a méně.

Co s tím?

Co by mi mohlo pomoci?

Děkuji

Dobrý den,

může jít o vyhřezlý mlékovod nebo jiné zranění bradavky.

K hojení doporučuji hydrogelové polštářky, kokosový olej, mandlový olej, purelan, či hemagel. Můžete zkusit chvíli kojit jen z nebolavého prsu, aby se mohla ranka zaléčit. Z prsu je však nutné šetrně odsávat do úlevy v případě, že se bude bolestivě nalévat. Jakmile poté začnete opět kojit, laktace se opět navýší. Nyní je důležité zranění vyléčit a poté přikládat tak, aby se opět neobjevilo (možná velmi silné sání manžela).

Moc a moc držím palce.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová