Jak znovu nastartovat tvorbu mléka a rozjet kojení?

Zodpovězené
2. kvě 2023

Dobrý den,

moje 8týdenní dcerka byla 4 nebo 5 týdnů plně kojena. Po mé nemoci a po užívání Senovky a Benediktu jsem začala přikrmovat umělým mlékem. Posledních cca 10 dní papá pouze umělé mléko.

Kojení jako kdyby odmítá, je nervózní, pláče, vrtí sebou, odtáčí se. Dříve jsem měla nalitá prsa, mléko mi pořád teklo. Teď už ani nic neodsaji.

Jak znovu nastartovat tvorbu mléka a rozjet kojení?

Děkuji

Dobrý den,

kojení je mimo jiné otázkou nabídky a poptávky. Když kojíte příp. alespoň odsáváte, mléko se tvoří, pokud ne, tělo pozná, že není proč vyrábět - není žádný odběr, mléko přestává tvořit. Znovu nastartovat laktaci tedy můžete opět tím, že začnete přikládat a kojit. Kojit často, kojit vždy z obou prsou, kojit hodně v noci.

Je však možné, že miminko si již zvyklo na dokrm, zvláště, pokud byl podáván lahvičkou. Lahvičkou miminko saje zcela jinak, než z prsu, zpravidla je to jednodušší, mléko z lahvičky teče více a rychleji. Miminko tedy preferuje to, co je pro něj snazší.

Nic však není ztraceno, pokud chcete kojit, zkuste to. Velmi bych doporučila ale nedávat dokrm lahvičkou, ale cévkou přímo při kojení. Návod najdete na www.infookojeni.net.

Moc držím palce.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová