Jak zvládnout časté kojení a neodložitelnost miminka?

Zodpovězené
21. pro 2018

Dobrý den,

mam 9 týdenní dceru, plně kojenou, prospívá dobře. Měly jsme zavedený režim kojení cca po 3 hodinách, ale poslední dny by byla u prsa nejraději nonstop. Snažím se dodržovat interval přestávek alespoň 2 hodin (dle Dr. při častějším kojení hrozí bolení bříška), ale ne vždy se to podaří. V případě neklidu a pláče zkouším vše možné - chování, lehátko, hraní si na dece, nosítko, houpání v kočáru, ale když nic nezabere, stejně skončíme u prsa. Je to normální a opravdu můžu kojit na požádáni? Ono je opravdu těžké kolikrát odhadnout, co malá chce a proč kňourá, takže mám pocit, že nedělám nic jiného.

Další část otázky: Malá není typ miminka, které by vydrželo si v klidu koukat v postýlce, potřebuje se mnou neustále kontakt. Ono na tom není nic špatného, spíš naopak, ale jsou dny, kdy mám pocit, že nic jiného nedělám. Většinou ráno vstaneme, provedeme ranní rutiny a uložím si ji do lehátka (mezitím proběhne má hygiena), pak snídám (pokud je v klidu; když ne, musím ji dát do nosítka), poté ji nakojím a uspávám v kočárku doma (v postýlce mi neusne a v nosítku ji nechci mít nonstop). Spí 1-2 hodiny, jak kdy a pak ji dám na bříško, ukazuju kontrastní kartičky, dám ji na deku, nakojím a jdeme ven kočárkovat nebo se to prakticky opakuje celé znovu až do večera, kdy ji vykoupu, nakojím, závinu jí ručičky a pokládám do postýlky. Spí cca 3-4 hodiny a pak se budí co 2 hodinky až do rána. Nechci se srovnávat, ale když slyším, že jiné děti přes den samy usínají a jsou odložitelné, říkám si, jestli dělám vše správně? Jo a to podotýkám, že malá vydrží být 20 min sama, ale pak začne kňourat až plakat. Proto stále vymýšlím něco, čím ji zabavit a uklidnit. Do toho ji někdy trápí bříško, ať jím cokoliv.

Omlouvám se za dlouhý dotaz, možná potřebuji jen slyšet, že je to normální a chce to čas. Mateřství si užívám, neměnila bych, ale sem tam je to vyčerpávající, o to víc, když jsem puntičkářka a chci mít denně vše vyblejskaný.

Děkuji, hezký den.

Dobrý den,

MÁTE NAPROSTO NORMÁLNÍ A SKVĚLÉ MIMINKO 🙂!
To, co jste výše popsala je takový běžný den kojící maminky. Je opravdu velmi málo miminek, která v daném věku vydrží sama, usínají sama apod. Možná jen Vy sama vnímáte okolí tak, že jim děti spí. Lidské miminko je savec a tzv. nošenec - nikde v přírodě nošenci nemohou být sami - jsou pak v ohrožení. Všichni primáti své potomky nosí a mají je u sebe 24 hodin a 7 dní v týdnu. Jinak je vystavují nebezpečí napadení predátorem. 20 minut broukání Vaší dcery je super výkon! Postupně, jak se miminko psychosomaticky vyvíjí, se osamostatňuje, více si hraje, objevuje svět. Vaši přítomnost a asistenci při objevování však bude potřebovat ještě dlouho (v podstatě do puberty a i tam, jen v trochu jiné formě ) Zkuste se na to podívat z jiného úhlu - až jí bude 15, budete škemrat, aby s Vámi strávila pár chvil.

Téměř každá maminka Vám potvrdí, že když se stanete matkou, už se vlastně nikdy pořádně nevyspíte, už nikdy nevyjdete ze strachu o své dítě a budete mít téměř permanentní pocit rutinního života. Rutina a každodenní stejné úkony jsou však pro Vaše malé miminko zcela zásadní a stereotyp a pravidla mu pomáhají v orientaci ve světě, který jinak žádná pravidla nemá. Zkuste žít přítomností, vnímat každodenní něžné chvilky, nemyslet na nic, jen na své miminko a vztah, který mezi Vámi je. Zkuste se jí podívat do očí a uvidíte celý svůj svět .

Krásné svátky.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová