Jak zvýším tvorbu mléka, když jsem už vyzkoušela všechny čaje a bylinky?

Zodpovězené
7. kvě 2021

Dobrý den,

mám 6týdenní miminko. Od porodu se snažím kojit při každé příležitosti, přikládám na prsa a ty během kojení střídám. Mám však asi málo mléka.

Brala jsem benedikt, pískavice, Moringa, pila čaje na kojení, homeopatika. Piju Caro, Vineu, sem tam Matysáka a hroznovou šťávu, ale mléka mám stále málo. Mám pocit, že ještě méně než jsem měla.

Už se mi nestává, že když kojím z jednoho prsu, tak z druhého mi začne kapat. Necítím nalitá prsa. Kojení mi trvá velmi dlouho a dítě chce být na prsu dá se říci 24 hodin.

Stále se ho snažím přikládat a střídat prsa, ale nepomáhá to. Velmi bych chtěla jen kojit bez dokrmování, ale když je syn hladový a pláče i poté, co byl na jednom a druhém prsu, tak mu udělám do láhve mléko, aby se napapal dosyta. Vypije 20 - 60 ml.

Moc bych chtěla dávat dítěti jen mé mateřské mléko.

Co mi doporučujete?

Děkuji

Dobrý den,

z toho, co popisujete to vypadá, že vše děláte správně. Nepíšete, jak se miminko u kojení chová - je aktivní, saje, polyká? Nepíšete, zda a jak miminko váhově prospívá. Pokud bez problémů, zkuste jen kojit. Tak jako doposud, dokud není spokojen, můžete vyzkoušet např. savčí polohu kůže na kůži (www.prirozenekojeni.cz). Pokud po kojení pláče, zkuste např. nošení v šátku či nosítku. Pláč po kojení nemusí znamenat nutně hlad. Některé děti jsou velmi kontaktní a jen u prsu, u maminky se cítí bezpečně. Vše ostatní vnímají jako nepohodlí. V šátku mají pocit bezpečí a blízkosti.

Ohledně doplňků stravy - homeopatika, bylinky, nápoje - to vše je podpora a klidně v tom pokračujte, ale nejdůležitější pro dostatek mléka je jednoduše kojení a blízký kontakt s miminkem. Velmi přínosné je noční kojení, zkuste prokojit dvě či tři noci - spát s miminkem a kojit v noci průběžně.

Kdyby došlo k nutnosti podat dokrm (pouze v případě, že miminko neprospívá váhově), pak zkuste jen dočasně dokrmovat cévkou přímo při kojení. Podávání lahvičky je vždy riziko. Návod najdete na www.infookojeni.cz.

Celkově bych Vám doporučila najít si dobrou LP, která by Vám vše mohla usnadnit, ujistit Vás v tom, co děláte správně a případně upozornit na možná rizika. Miminko je ještě malé a je veliká šance, že se vše rozběhne správně.

Moc držím palce.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová