Jak zvýšit tvorbu mléka při kojení dvouměsíčního miminka?

Zodpovězené
6. zář 2019

Dobrý den,

mám dvouměsíční miminko a dosud bylo pro nás kojení trápením. V porodnici mi dali kloboučky na bradavky. Bylo mi řečeno, že pokud chci kojit, tak je budu potřebovat.

První týden po příchodu domů jsem s nimi zápasila a zkoušela to i bez nich. No, bez úspěchu. Syn se nechtěl přisát bez kloboučků. Po pár dnech se mi prsa nalila a mléko mi dokonce vytékalo. No trvalo to asi jen dva či tři dny, pak ho bylo stále méně a méně.

To už jsem situaci konzultovala s laktační poradkyní. Trvalo pár dní, dokud jsem malého od kloboučků odnaučila a začal sát pěkně z prsou. Ale mléka jsem už měla málo a protože nám na první poradně u pediatra nic nepřibral od příchodu z porodnice, museli jsme začít přikrmovat.

Mezitím jsem dělala všechno, co mi laktační poradila. Brala jsem pískavici a Benedikta, přikládala kůže na kůži, nosila v šátku, společné spaní, stříhali mu uzdičky.

Mléka se mi začalo tvořit více, ale stále to nebylo pro něj dost a tak jsem musela pokračovat v přikrmování. Ačkoli mnohem méně a přes cévku. Je tomu už měsíc a já stále nemám mléka dost, ať dělám cokoli.

Mrňous přibírá cca 200 g za týden, ale před spaním mu musím dát umělé mléko.

Trápí mě, když ho kojím a vidím, že by ještě chtěl. Vzteká se, ale nejde mu už, nebo jde pomalu po kapkách. Někdy je na prsou i hodinu, co se trápí a táhne a táhne a není mu dost. Potom unavený usne. Od začátku se snažím dělat všechno pro to, aby byl plně kojen, ale jaksi ztrácím naději.

Nikdy neměl dudlík ani láhev. Kojím ho na požádání, já piji čaje na podporu kojení.

Může se to ještě změnit?

Za odpověď děkuji!

Dobrý den,

velmi velmi se snažíte a zkoušíte všechno možné a ono je to moc těžké a nejsou vidět výsledky.

Pokud je to jen trochu možné, zvolněte, mám dojem, že trochu moc tlačíte na pilu. Dejte sobě i miminku čas. Je skvělé, že jste se zbavila kloboučků, domnívám se, že právě ony laktaci zbrzdily a vše trochu zkomplikovaly. Nyní však už kojíte napřímo, přírůstek 200g/týden je velmi dobrý. Nevím, kolik dokrmujete na noc, ale možná byste mohla zkusit tuto dávku pomaličku snižovat - jen o 10 ml. Ubírejte každé 3-4 dny jen 10 ml.

Předpokládám, že střídáte prsa při jednom kojení - i několikrát za jedno kojení vystřídat. Dále doporučuji kojit v tzv. savčí poloze (viz. www.prirozenekojeni.net). Velmi dobré pro laktaci je noční kojení - zkuste několik nocí s miminkem spát a kojit v noci co nejčastěji. Není důvod, aby zdravá, dobře živená žena neměla pro své dítě dostatek mléka.

Moc držím palce.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová