Jak zvýšit tvorbu mléka v pravém prsu?

Zodpovězené
6. zář 2021

Dobrý den,

mám 10měsíční dcerku, kterou stále kojím. Už asi přes měsíc mám v pravém prsu velmi málo mléka, v levém normálně a vypadá to, že tolik, kolik vypije z levého, tolik jí i stačí. V pravém prsu už asi od 5. - 6. měsíce jsem měla problém s tokem mléka.

Když ji kojím, tak z pravého prsu se jí nepodaří moc napít. Z levého se napije a to asi i stačí, protože pak vypadá spokojeně. Pravý prs je i viditelně menší, což už i esteticky dost špatně vypadá.

Je ještě šance na pravé straně opět zvýšit tvorbu mléka?

Děkuji

Dobrý den,

šance je vždycky, ačkoli řešení po několika měsících může být obtížné. Laktaci upravíte jednoduše tím, že z daného prsu budete více kojit, odsávat, zkrátka, že z něj bude vyšší odběr. Je časté, že jedno prso bývá oblíbenější, někdy se preference prsou v průběhu kojení i mění. Zkuste z daného prsu kojit vždy na počátku, pak podat druhé a pak opět toto méně oblíbené a takto střídat při jednom kojení. Z prsu můžete také odsávat. Je ale možné, že miminko nebude chtít spolupracovat, velmi dobře ví, že z prsu teče méně mléka a je náročnější jej vysát. Pozvolnou preferencí levého tak laktace v pravém prsu klesla. Kojit se však dá i z jednoho prsu (jak se i u Vás stalo), velikost by se po odstavení měla opět srovnat.

Moc držím palce.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová