Jaký je ideální váhový přírůstek kojeného dítěte za týden?

Zodpovězené
5. dub 2019

Dobrý den,

chtěla bych se poradit ohledně kojení třítýdenního miminka. Chci, aby bylo dost najedené a aby se nepřejedlo. Je to naše první miminko a když pláče, tak nevím, co mu je?

Jaký je, prosím, adekvátní váhový přírůstek za týden?

Děkuji

Dobrý den.

Ideální je takový přírůstek, který miminku vyhovuje, prospívá, je aktivní, spokojené, dostatečně čůrá (minimálně 6 plen za 24 hodin) a je psychomotoricky v normě. Každé miminko je jiné. Častý je také skokový váhový přírůstek, kdy miminko např 14 dní drží stejnou váhu a poté přibere během týdne velmi významně. Kojené děti, pokud kojíte na požádání, se nemohou přejídat. Když jsou sytá, přestanou sát. Pokud zvrací, je to normální. Pokud mají přírůstek nadstandardní, není to důvod k omezování kojení. Zpravidla se to samo upraví a faldíky z MM dítě opravdu bez problémů vyběhá. Kojené děti mají nižší riziko dětské obezity.

Co do minimálního přírůstku se pediatři zpravidla spokojí s přírůstkem 100g/týden, ale je to opravdu pouze orientační. Je třeba hodnotit dítě komplexně v souvislosti s růstem do délky, obvodem hlavičky, již zmiňovaným psychomotorickým vývojem.

Je normální, že si prozatím nejste jistá, co Vaše miminko chce. Vše přijde časem. Pomůže Vám, když budete s miminkem co nejvíc, výborné je nošení v šátku, kdy máte miminko přímo na těle a můžete reagovat na každý jeho pohyb. Lépe a rychleji miminko pochopíte. Pláč může způsobovat velmi mnoho faktorů, ale téměř jistě jej vyřeší prso. Je to ten nejlepší uklidňovač miminek.

Krásné maminkování.


Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová