Jaký je Váš názor na kojení během těhotenství?

Zodpovězené
15. říj 2020

Dobrý den,

jsem na začátku těhotenství a stále kojím své 10měsíční dítě. Mléka mám méně a doktor mi doporučil přestat kojit. To já však nechci.

Jaký je Váš názor na kojení během těhotenství?

Jak zvýšit tvorbu mléka během těhotenství?

Děkuji

Dobrý den,

kojení během těhotenství, pokud je těhotenství normální a bez komplikací, není nebezpečné, klidně pokračujte. Po porodu můžete dál kojit - tzv. tandemové kojení. Je v Česku málo obyklé, ale je to skvělý zážitek, je velmi zajímavé sledovat oba sourozence a jejich vzájemný vztah, který společné kojení může ovlivnit. Mléko se vždy přizpůsobí potřebě mladšího dítěte, takže nemusíte mít obavu, že by starší mladšímu nějak "ubíral".
Ohledně množství mléka se příliš nestrachujte. Nyní je ovlivněno i hormonálními změnami v těhotenství, ale pokud již začínáte s příkrmy, není třeba se obávat, že starší dítě bude strádat. Kojte na požádání, dávejte příkrmy, hlídejte pestrou stravu a nechejte věcem volný průběh. Někdy se stane, že starší dítě může kojení nějakou dobu odmítat (pak dávejte umělé mléko dle doporučení) a později se bude chtít ke kojení vrátit. Jindy se přirozeně odstaví samo.
Držím palce.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová