Jaký je vliv amalgámu na kojení?

Zodpovězené
19. čer 2019

Dobrý den,

dostává se z čerstvě provedené amalgámové plomby rtuť a těžké kovy do mateřského mléka? Pokud ano, jaká mohu udělat opatření? Omezit kojení po několik hodin? Odstříkavat mléko?

S pozdravem a přáním příjemného dne.

B.

Dobrý den,

není třeba si dělat starosti. Při kojení můžete podstupovat veškeré běžné lékařské zákroky jako je plomba, rentgen, sono, ultrazvuková vyšetření, lokální i celková anestezie atp.

Pokud se do těla dostává jakákoli látka s výkonem spojená, riziko spojené s jejím proniknutím do MM je minimální, rozhodně výrazně nižší, než riziko spojené s odstavením či komplikacemi při dočasném odstavení a dokrmu lahvičkou. Do MM se dostává jen minimální množství, jeho pozitivní účinky pro miminko jsou vždy maximálně přínosné.

Opatrná buďte v případě silných kortikoidů, hormonálních léků, některých psychofarmak apod a i v těchto případech se často dá najít východisko a kojit dál.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová